Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Irena Skwierczyńska

Irena Skwierczyńska

 

  • 1897. 04. 26
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1984. 05. 15
    Data śmierci
    Warszawa

Aktorka. Na scenie zadebiutowała w Warszawie w roku 1915. Grała m. in. w Orienburgu, Lublinie i Warszawie. Przez wiele grała i tańczyła w warszawskich teatrach rewiowych. Uważano ją za niezrównaną wykonawczynię tekstów Wiecha, Tuwima, Hemara. W latach 1933-39 zagrała w ponad 20 filmach. W czasie wojny pracowała w kawiarni w Mińsku Mazowieckim, potem grała w warszawskich teatrach jawnych. Od 1945 występowała w wielu miastach Polski z programem estradowym, następnie w Warszawie: w sezonie 1947/48 w Teatrze Wróbelek Warszawski, 1948/49 w Miejskich Teatrach Dramatycznych, w latach 1949-53 w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Następnie na stałe wróciła do Warszawy i w latach 1954-69 grała w zespole Sceny Objazdowej przy Teatrze Ludowym (od 1956 pod nazwą Teatr Ziemi Mazowieckiej). W 1970 przeszła na emeryturę.

Filmografia i spektakle
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

© 1998-2013 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency