Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Pola Negri

Pola Negri - galeria

 

  • 1897. 01. 03
    Data urodzenia
    Lipno k. Włocławka
  • 1987. 08. 01
    Data śmierci
    San Antonio, Teksas (USA)

Także Erna Negri. Właściwe nazwisko: Apolonia Chałupiec.
Aktorka. Od roku 1906 uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1908 roku zadebiutowała na tej scenie w grupie łabędzi w "Jeziorze Łabędzim" P. Czajkowskiego, następnie w solowym tańcu lalki w "Copelli" Delibesa. Ze względów zdrowotnych zrezygnowała z tańca klasycznego i w 1911 zdała do Szkoły Aplikacyjnej, gdzie ukończyła dwa kursy, dodatkowo brała lekcje gry aktorskiej u T. Rolanda i H. Leszczyńskiej. Zaangażowana do Teatru Małego w Warszawie, 1 września 1912 debiutowała z powodzeniem rolą Amelii w "Ślubach panieńskich" Fredry. Grała również w teatrach: Nowości, Letnim i Wielkim w stolicy. Wyjeżdżała też na gościnne występy do Kijowa. Równocześnie w l. 1914-17 była związana z wytwórnią "Sfinks", w której powstały jej pierwsze filmy. W 1917 r. rozpoczęła także współpracę z niemieckimi wytwórniami filmowymi, m. in. z Saturn-Film ("Rozpasana") i UFA ("Oczy mumii Ma" 1918; "Carmen" 1918; "Madame Dubarry" 1919; "Sumurun" 1920; Głosy ulicy" 1922). W Deutsches Theater pod kier. M. Reinhardta występowała w pantomimie "Sumurun". W 1923 już jako gwiazda filmu europejskiego przybyła do Hollywood. W następnych latach zagrała w takich filmach wytwórni "Paramount", jak: "Bella Donna", "Napiętnowana", "Tancerka hiszpańska", "Czarna Lu", "Cesarzowa", "Jej wielka miłość", "Piętno krwi", "Kwiat nocy", "Czarodziejka", "Kobieta bezwstydna", "Skłamałam","Hotel Imperial", "Spowiedź uczciwej kobiety", "Podwójne życie", "Godzina zmysłów", "Biała księżna". W latach 1929-32 przebywała w Anglii, wystąpiła tam w filmie "Ulica potępionych dusz", a także w teatrze rewiowym. Była jedną z najsławniejszych gwiazd niemego kina. W 1932 wystąpiła w amerykańskim filmie dźwiękowym "Na rozkaz kobiety", jej lekko ochrypły alt wypadł interesująco, a piosenka "Raj" skomponowana do tego filmu stała się przebojem kilku następnych lat. W 1934 odbyła półroczne tournee po Stanach, w programie śpiewała m. in. "Raj". Do wybuchu wojny występowała we Francji i Niemczech, m. in. w filmie "Tango Notturno", gdzie śpiewała słynny przebój. Po wybuchu wojny wróciła do Stanów. W 1943 nakręciła film "Hi Diddle Diddle", a po latach przerwy amerykańsko-angielski "The Moon-Spinners" W. Disneya (1964). W 1970 w Nowym Jorku ukazały się jej wspomnienia "Memoirs of a Star", wydane w Polsce w 1976 roku pod tytułem "Pamiętnik gwiazdy".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.04.04 01:43:45
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency