Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jan Ciepliński

 

  • 1900. 05. 10
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1972. 04. 17
    Data śmierci
    Nowy Jork; możliwa jest także inna data: 21.04.1972

W 1909-18 był uczniem warszawskiej szkoły baletowej i od 1915 r. występował w baletach na scenie warszawskiej. W l. 1918-21 należał do zespołu Teatru Wielkiego i wykonywał solowe tańce. W 1921 r. wyjechał do baletu A. Pawłowej. Po rocznym tournee z Pawłową (Europa, USA) wrócił do Warszawy i zorganizował własny zespół, pn. Zespół Jana Cieplińskiego. Występował z nim wielu teatrach, m. in. w Wiedniu i Wilnie, w 1925 roku zespół został rozwiązany. W l. 1927-31 był baletmistrzem i choreografem Królewskiej Opery w Sztokholmie, w sezonie 1930/31 w Budapeszcie. W sezonie 1934/35 został naczelnym baletmistrzem i choreografem Teatru Wielkiego w Warszawie oraz kierownikiem warszawskiej szkoły baletowej. W 1935 r. wyjechał do Buenos Aires, gdzie był choreografem w Teatro Colon. Po powrocie z Argentyny w 1937 r. zorganizował nowy własny zespół, złożony z wybitnych polskich solistów, pn. Balet Warszawski, którego głównym celem było propagowanie narodowych tańców polskich w kraju i za granicą. W czasie okupacji niemieckiej mieszkał w stolicy. Za współpracę z okupantem, wyrokiem Komisji Sądzącej Kierownictwa Walki Podziemnej, został skazany na karę infamii. Od 1943 r. przebywał za granicą. Przebywał w Budapeszcie, Buenos Aires, Londynie, a w 1959 r. osiadł w Nowym Jorku. Wszędzie tam pracowal jako choreograf, współpracował z teatrami polonijnymi, kładąc szczególny nacisk na nauczanie tańców polskich. W USA prowadził polonijne zespoły tanczne oraz współpracował z zespołami amerykańskimi. Prowadził ożywioną działalność odczytową, pisał artykuły do czasopism. Był jednym z najbardziej utalentowanych choreografów polskiego dwudziestolecia międzywojennego, wykształconym na współczesnych mu najlepszych wzorach światowych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Taniec
    schowaj

  • 1938
    Film fabularny
    Taniec
2019.12.30 03:17:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.