Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Wincenty Drabik

Wincenty Drabik

 

 • 1881. 11. 13
  Data urodzenia
  Jaworzno
 • 1933. 07. 01
  Data śmierci
  Warszawa

Ojciec aktorki Eugenii Drabik. Od 1896 r. uczył się malarstwa w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Dzięki wybitnym zdolnościom uzyskał tam stypendium rządowe. Następnie studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u S. Stanisławskiego, J. Mehoffera, S. Wyspiańskiego, który wywarł na niego najsilniejszy wpływ. W 1903 r. wyjechał do Wiednia, gdzie studiował w Kunstgewerbeschule i uczył się techniki malarstwa scenicznego w pracowniach dekoratorskich. Po powrocie do kraju rozpoczął w 1905 r. pracę w malarni T. Miejskiego we Lwowie pod kier. S. Jasieńskiego. W 1909 r. przeniósł się Jasieński do WTR i wkrótce sprowadził Drabika do Warszawy. W tym czasie był Drabik bardziej wykonawcą dekoracji niż ich twórcą. Pierwsze samodzielne prace wykonał w 1911 r. dla warszawskiego Teatru Artystycznego. Współpracował z M. Limanowskim. W 1913 r. został zaangażowany jako drugi, obok K. Frycza, scenograf do Teatru Polskiego w Warszawie i do 1915 r. opracował dekoracje do wielu utworów z repertuaru klasycznego. W 1915 r. jako poddany austriacki musiał wyjechać do Rosji. Projektował dekoracje dla T. Polskiego w Moskwie i Kijowie. Współpracował tam z J. Osterwą. W 1918 r. ponownie wrócił do warszawskiego Teatru Polskiego. Współpracował z T. Wielkim. W 1921 r. otrzymał stanowisko kierownika działu malarstwa w Teatrach Miejskich w Warszawie i projektował dekoracje dla większości teatrów w stolicy. Projektował też dekoracje do filmów i przedstawień rewiowych. Ogólnie stworzył samodzielnie scenografię do ponad trzystu sztuk. Oprócz projektów scenograficznych malował także portrety. W l. 1917-18 wykładał w Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie, a w l. 1918-33 w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Zmarł nagle na skutek nieudanej operacji stomatologicznej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Kierownictwo artystyczne
  schowaj

 • 1930
  Film fabularny
  Kierownictwo artystyczne
 • Scenografia
  schowaj

 • 1927
  Film fabularny
  Scenografia
2019.12.18 03:02:45
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor