Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Helena Roj-Rytardowa

 

  • 1899. 04. 16
    Data urodzenia
    Zakopane
  • 1955. 07. 19
    Data śmierci
    Zakopane; pochowana na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku

Pochodziła ze znanej rodziny zakopiańskiej. Ukończyła szkołę powszechną i Szkołę Koronczarską w rodzinnym mieście. W wieku 18 lat napisała pierwszą sztukę - "Janosik"; wkrótce później, po zakończeniu I wojny światowej zorganizowała zespół aktorski, który z tą sztuką dał przeszło 100 przedstawień w całej Polsce. W 1923 r. wyszła za mąż za literata Mieczyława Rytarda (właśc. Kozłowskiego) i ich ślub stał się jednym z większych wydarzeń towarzyskich ówczesnego Zakopanego. W następnych latach małżonkowie prowadzili wspólnie teatr w Zakopanem, z którym w 1925 r. wyjechali do Paryża na Międzynarodową Wystawę Sztuki Dekoracyjnej. Paryskie występy okazały się wielkim sukcesem zespołu, a także jego twórczyni, która wykonywała jedną z ról kobiecych. Wkrótce po powrocie do kraju wystąpiła w krótkometrażówce "Wesele góralskie" (1926). Do wybuchu II wojny światowej mieszkała na przemian w Zakopanem i w Warszawie. Pisała ksiązki dla dzieci. Po upadku Powstania Warszawskiego na stałe przeniosła się do Zakopanego. Po wojnie przejawiała znaczną aktywność artystyczną, dzieląc swój czas pomiędzy malarstwo na szkle oraz tradycyjny haft podhalański. Jej prace były wystawiane i nagradzane na licznych wystawach i konkursach sztuki ludowej w kraju i za granicą. Była konsultantką przy realizacji filmów tatrzańskich. (Źródło: Maśnicki J., Steapn K.: "Pleograf". Warszawa 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.29 02:26:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.