2012
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
dla najlepszego aktora w polskich filmach sensacyjnych, nagrodę otrzymał/a
Bogusław Linda
2012
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") dla najlepszego polskiego filmu sensacyjnego
2010
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu dla klasyka polskiego kina, filmu, którego uniwersalne wartości humanistyczne oraz wysoki poziom artystyczny stanowia o ponadczasowym wymiarze
2003
2003
2002
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") Nagroda Dziennikarzy, nagrodę otrzymał/a
Przemysław Wojcieszek
2002
Park City (Slamdance Film Festival) Kodak Vision Award For Best Cinematography, nagrodę otrzymał/a
Jolanta Dylewska
2001
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Krzysztof Czeczot
2001
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Prezydenta Gdyni
za debiut aktorski, nagrodę otrzymał/a
Magdalena Schejbal
2001
2001
2001
2001
2001
1999
Zielona Góra (Festiwal Filmowy "KinoPozaKinem Filmowa Góra") Grand Prix
1999
1999
Teheran (MFF) nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Mario Di Nardo
1999
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda SFP
przyznana przez Jury Profesjonalne, nagrodę otrzymał/a
Zuzanna Paluch
1999
Koniec wieku - ankieta "Polityki" 1 miejsce w ankiecie "Najciekawsze filmy polskie XX wieku"
1999
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Ewa Telega
1998
Viareggio (MFF) nagroda Międzynarodowej Krytyki Filmowej
1998
Viareggio (MFF) Nagroda Specjalna Jury
1998
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Jury Młodzieżowego
1998
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Publiczności
1998
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Specjalna "Srebrna Statuetka Leliwity", nagrodę otrzymał/a
Michał Lorenc
1997
Rosja (MFF "Złoty Rycerz") nagroda aktorska
nagroda za główną rolę kobiecą; festiwal odbył się w Moskwie, nagrodę otrzymał/a
Maja Komorowska
1997
Rosja (MFF "Złoty Rycerz") Srebrny Rycerz festiwal odbywał się pod hasłem "O chrześcijańskie ideały moralne, o podniesienie duszy człowieka"; festiwal odbył się w Moskwie
1997
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Piotr Knop
1997
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Mariusz Kuczyński
1997
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za główną rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Til Schweiger
1997
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za muzykę, nagrodę otrzymał/a
Michał Lorenc
1997
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Cezary Harasimowicz
1996
Tokio (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Specjalna Jury
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda "100° Fahrenheita"
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Dziennikarzy
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Festiwalu Filmowego w Toronto, nagrodę otrzymał/a
Maja Komorowska
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda redakcji "Gościa Niedzielnego"
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę dziecięcą, nagrodę otrzymał/a
Bartosz Obuchowicz
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Maja Komorowska
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Złoty Klakier (nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu)
1996
Charleston (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Silver Award
1995
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Fundacji Kultury Polskiej
za debiut aktorski, nagrodę otrzymał/a
Paweł Kukiz
1995
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film, nagrodę otrzymał/a
Jarosław Żamojda
1995
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wielka Nagroda "Złote Lwy"
1995
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Złoty Klakier (nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu)
1995
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) "Złote Zęby" dla najbardziej interesującego filmu fabularnego
1994
Valenciennes (F Kina Akcji i Przygody) nagroda aktorska, nagrodę otrzymał/a
Bogusław Linda
1994
Valenciennes (F Kina Akcji i Przygody) nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Władysław Pasikowski
1994
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego
1994
1994
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Złote Grono
1994
Houston (WorldFest-Houston International Film Festival) Silver Remi
1994
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
1994
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Prezydenta Gdyni
1994
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wyróżnienie Jury
1993
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1992, nagrodę otrzymał/a
Władysław Pasikowski
1993
Phoenix (MFF) I nagroda
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Agnieszka Jaskółka
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za montaż, nagrodę otrzymał/a
Wanda Zeman
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za montaż, nagrodę otrzymał/a
Zbigniew Niciński
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za muzykę, nagrodę otrzymał/a
Michał Lorenc
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Władysław Pasikowski
1992
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Bogusław Linda
1990
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Specjalna Jury
1990
Nagroda Międzynarodowego Forum Kultury
1990
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Srebrne Grono
1989
Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego, nagrodę otrzymał/a
Witold Adamek
1989
Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego, nagrodę otrzymał/a
Wiesław Saniewski
1988
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji
także za kreację aktorską w spektaklu teatru tv "Dom kobiet", nagrodę otrzymał/a
Maria Chwalibóg
1988
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda "Walki Młodych"
1988
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda im. prof. Bolesława Lewickiego uczestników seminarium dla nauczycieli
1988
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za debiut reżyserski
za debiut telewizyjny, nagrodę otrzymał/a
Roland Rowiński
1988
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za scenariusz
przyznana przez redakcję "Razem", nagrodę otrzymał/a
Roland Rowiński
1988
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Dziennikarzy
1988
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury
1988
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Maria Chwalibóg
1988
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Bogusław Linda
1988
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Witold Adamek
1987
Orlean (MFF) Grand Prix Journees Cinematographiques d'Orleans
1987
Orlean (MFF) nagroda publiczności
1987
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Nagroda Specjalna "Srebrny Lajkonik", nagrodę otrzymał/a
Piotr Morawski
1987
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za scenariusz
przyznana przez redakcję "Razem", nagrodę otrzymał/a
Tomasz Szadkowski
1987
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Stuhr
1987
Gdańsk (Festiwal "Młode Kino Polskie") Nagroda aktorska
wyróżnienie, nagrodę otrzymał/a
Zbigniew Zamachowski
1987
Gdańsk (Festiwal "Młode Kino Polskie") Nagroda aktorska
wyróżnienie, nagrodę otrzymał/a
Adrianna Biedrzyńska
1987
Gdańsk (Młode Kino Polskie)
Nagroda w Kategorii Filmu Krótkiego, nagrodę otrzymał/a
Piotr Morawski
1986
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") w kategorii: najlepszy film polski; za rok 1985
1986
Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP) w kategorii: film polski
przyznana podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, nagrodę otrzymał/a
Maria Zmarz-Koczanowicz
1986
Wrocław ("Film Poza Kinem")
1986
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego
1986
1986
Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych) Brązowy Lajkonik, nagrodę otrzymał/a
Maria Zmarz-Koczanowicz
1986
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Radosław Piwowarski
1986
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Radosław Piwowarski
1986
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Janina Zającówna
1986
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za debiut reżyserski
w kategorii filmu telewizyjnego, nagrodę otrzymał/a
Tomasz Szadkowski
1986
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Krzysztof Pakulski
1986
1985
Wenecja (MFF) nagroda FIPRESCI
1985
1985
San Sebastian (MFF) nagroda Baskijskiego Towarzystwa Kulturalnego
1985
San Sebastian (MFF) Złota Muszla
1985
1985
Istambuł (MFF) Grand Prix "Złoty Tulipan"
1985
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za debiut reżyserski, nagrodę otrzymał/a
Radosław Piwowarski
1985
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Witold Adamek
1985
Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci) Wyróżnienie Honorowe
1984
Avellino (MFF Neorealistycznego) II Nagroda
1981
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Wyróżnienie, nagrodę otrzymał/a
Krzysztof Rogulski
1981
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury
1980
1979
Triest (MFF Fantastycznych) Złoty Asteroid
1977
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie" za "reżyserię i poszukiwania formalne"
1976
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Sławomir Idziak
1975
San Sebastian (MFF) nagroda za debiut reżyserski, nagrodę otrzymał/a
Antoni Krauze
1975
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Dziennikarzy
1975
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Bogdan Dziworski
1974
Cork (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Roman Załuski
1974
Cork (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) nagroda za scenariusz, nagrodę otrzymał/a
Bohdan Ziółkowski
1974
Cork (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Zdzisław Kielanowski
1973
Trydent (Festiwal Filmów Górskich i Podróżniczych) Trofeum Narodów
1972
Samowar, Nagroda Entuzjastów Kina (przyznawana przez DKF w Świebodzinie)
1971
Sitges (MFF Fantastycznych i Grozy) Grand Prix
1971
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Nagroda za drugoplanową rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Bolesław Płotnicki
1971
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Tadeusz Wybult
1971
1970
Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
w kategorii: Kreacje aktorskie, nagrodę otrzymał/a
Ignacy Gogolewski
1968
Nagroda Ministra Obrony Narodowej
III stopnia, nagrodę otrzymał/a
Paweł Komorowski
1968
Nagroda Ministra Obrony Narodowej
III stopnia, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Lutowski
1968
Nagroda Ministra Obrony Narodowej
III stopnia, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Stawicki
1967
Edynburg (MFF) dyplom