Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Lucjan Zitrig

 
zwiń

  • 1893. 04. 14
    Data urodzenia
    Kiszyniew w Mołdawii
  • 1969
    Odznaczenie
    Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury"
  • 1970. 02. 01
    Data śmierci
    Wrocław

Aktor, scenograf teatralny. Według podanych przez niego informacji po ukończeniu szkoły średniej studiował psychologię na uniwersytecie ludowym w Berlinie, a równocześnie przygotowywał się na scenę. W latach 1913-15 był zaangażowany w teatrze niemieckim w Katowicach. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej i występował w teatrze frontowym. Następnie grał w teatrach niemieckich w Brnie (1918-20), Łodzi (1920-22), Czerniowcach (1923-29). Później do 1933 pracował w wytwórniach filmowych w Berlinie. Po dojściu Hitlera do władzy przeniósł się do Polski. Ze względu na słabą znajomość języka polskiego nie pracował w teatrze, zajmował się wygłaszaniem odczytów z zakresu psychologii. W 1939 wyjechał do Rumunii, potem do ZSRR, gdzie pracował w Domu Twórczości Ludowej w Czerniowcach. Podczas okupacji niemieckiej był aresztowany, potem ukrywał się. Po wycofaniu się wojsk niemieckich był w latach 1944-46 wicedyrektorem Domu Twórczości Ludowej w Czerniowcach i wykładał w szkole dramatycznej. W 1946 przyjechał do Polski. Z ramienia MKiS kierował budową amfiteatru w Brzegu nad Odrą, a następnie prowadził tam teatr amatorski. W 1950 został zaangażowany do Teatru Młodego Widza (Rozmaitości; Współczesny) we Wrocławiu, początkowo jako scenograf, potem także aktor. Z teatrem tym był związany do końca życia.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.01.03 00:29:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.