Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Fijewski

Tadeusz Fijewski - galeria

 
zwiń

  • 1911. 07. 14
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1921. 10. 13
    Debiut teatralny
    jako statysta w przedstawieniu "Chory z urojenia" Moliera w warszawskim Teatrze Polskim
  • 1936
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    studiował w PIST w Warszawie (rozpoczął studia w 1935 r. )
  • 1967
    Odznaczenie
    Złota Odznaka za zasługi dla Warszawy
  • 1968
    Nagroda
    "Złoty Ekran" - nagroda tygodnika "Ekran"
  • 1970
    Odznaczenie
    Order Sztandaru Pracy II klasy
  • 1978. 11. 12
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (grób 60)

Aktor teatralny i filmowy. Po debiucie występował w przedstawieniach amatorskich i przedstawieniach dla dzieci, a od 1927 roku także w filmach. W 1928 r. przystąpił jako ekstern do egzaminu aktorskiego ZASP, którego jednak nie zdał. Podjął wówczas przerwaną naukę w gimnazjum; nadal występował na scenie i w filmie. Po studiach aktorskich został zaangażowany do objazdowego Teatru dla Dzieci "Płomyka" i "Płomyczka". Do wybuchu wojny grał jeszcze w teatrach w Sosnowcu i Warszawie. Po wybuchu wojny zgłosił się ochotniczo do WP, ale nie został powołany do służby. W czasie wojny był więźniem obozów koncentracyjnych (Oranienburg i Dachau). Po zwolnieniu z obozów (1941) pracował w warszawskich barach, był współpracownikiem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego, a po jego upadku był więziony w obozach jenieckich na terenie Rzeszy. Po uwolnieniu należał do stworzonego przez Kazimierza Krukowskiego zespołu estradowego, który występował w polskich obozach na terenie okupowanych Niemiec. Po powrocie w 1945 r. do kraju, występował w teatrach w Toruniu, Łodzi, po czym osiadł w Warszawie, gdzie pracował już do śmierci, kolejno w Teatrze Nowym (1947-49), Teatrze Narodowym (1949-54), Teatrze Współczesnym (1954-68) i Teatrze Polskim (1968-78).
Po raz pierwszy na ekranie pojawił się jako szesnastoletni laureat konkursu zorganizowanego przez dziennik "ABC" w filmie "Zew morza" Henryka Szaro. W kolejnych latach grywał często, odtwarzając epizodyczne i drugoplanowe role uczniów, kadetów oraz nastoletnich łobuziaków. Kino dźwiękowe przyniosło mu znacznie szerszą gamę propozycji. Jego największym osiągnięciem stała się jedna z głównych ról w "Legionie ulicy" (1932) Aleksandra Forda. Postać warszawskiego gazeciarza Władka przyniosła mu sympatyczne przezwisko "złotowłosego urwisa ekranu". Sukces ten umocnił pozycję młodego aktora, który zaczął otrzymywać większe role. Sukces odniósł jeszcze m. in. w filmach "Kłamstwo Krystyny" i "Florian". Wybuch wojny przerwał prace produkcyjne nad dwoma filmami z udziałem Fijewskiego : "Przygodami pana Piorunkiewicza" w reż. Eugeniusza Cękalskiego oraz "Przybyli do wsi żołnierze" Romualda Gantkowskiego. Kino powojenne stało się dla aktora czasem największych artystycznych sukcesów - stworzył w nim swoje najbardziej niezapomniane postacie ekranowe. W ciągu pięćdziesięciu dwóch lat kariery filmowej wystąpił w ponad pięćdziesięciu obrazach. Występował także w Teatrze Polskiego Radia, stworzył bardzo popularną postać Grzelaka w powieści radiowej "Matysiakowie".

Brat aktorów Barbary Fijewskiej i Włodzimierza Fijewskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

  • 1969
    Panama (MFF) nagroda aktorska
  • 1968
    Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.03.09 00:36:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.