Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Dobiesław Damięcki

Dobiesław Damięcki - galeria

 

  • 1899. 04. 02
    Data urodzenia
    Karniewek k/Pułtuska
  • 1951. 04. 10
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (grób 41)

Aktor. W 1917 ukończył gimnazjum w Warszawie i rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. W l. 1918-20 był na froncie, następnie podjął przerwane studia. W 1921 r. brał udział w III Powstaniu Śląskim. W 1924 r. wstąpił do Instytutu Reduty i po roku nauki został w sez. 1925/26 przyjęty do zespołu Reduty. Równocześnie był wykładowcą w Towarzystwie Uniwersytetów Robotniczych. Później zagrał wiele wybitnych ról na deskach teatrów Łodzi, Warszawy, Lwowa. Pod koniec lat 30-tych był członkiem Teatru Narodowego. W 1936 r. został członkiem Naczelnej Rady Artystycznej ZASP, a w 1937 r. członkiem Zarządu Głównego. W warunkach konspiracji (1939-45) był przedstawicielem ZASP w tajnej Radzie Teatralnej. W 1945 r. został wybrany prezesem ZASP i pełnił tę funkcję do rozwiązania tej organizacji w 1950 r. Podczas okupacji brał udział w ruchu oporu; od 1941 r. podejrzewany o wykonanie wyroku Podziemia na aktorze kolaborancie Igo Symie (14. marca rozesłano za aktorem i jego żoną listy gończe) musiał ukrywać się przed gestapo. Mieszkał wraz z rodziną pod Ostrowcem Świętokrzyskim pod przybranym nazwiskiem Józefa Bojanowskiego, uczestnicząc w dalszym ciągu w pracy konspiracyjnej (ogłaszał artykuły w pracy podziemnej, organizował tajne nauczanie). Po zakończeniu wojny w 1945 r. założył w Ostrowcu Świętokrzyskim liceum ogólnokształcące. Działalność artystyczną podjął w 1945 r. w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi, grając tytułową rolę w "Weselu Figara". Później grał i reżyserował w wielu miastach Polski. Od stycznia 1951 r. do końca życia grał w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W dziejach teatru polskiego zapisał się jako ofiarny rzecznik interesów aktorstwa i organizator życia związkowego.

Mąż tancerki Jadwigi Hryniewieckiej, potem aktorki Ireny Górskiej. Ojciec aktorów Damiana i Macieja Damięckich, dziadek aktorów: Grzegorza i Mateusza Damięckich oraz Matyldy Damięckiej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Obsada aktorska
    schowaj

  • 1938
    Film fabularny
    Obsada aktorska (śpiewak Juliusz Dembicz)
  • 1936
    Film fabularny
    Obsada aktorska (Dan)
  • 1933
    Film fabularny
    Obsada aktorska (Łukasz Niepołomski)
  • 1933
    Film fabularny
    Obsada aktorska (Janusz, mąż Krystyny, architekt)
2021.02.16 01:40:13
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.