Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Juliusz Gardan

Juliusz Gardan

 

  • 1901. 11. 12
    Data urodzenia
    Częstochowa
  • 1944. 12. 29
    Data śmierci
    Aszchabad (ZSRR); zmarł na gruźlicę, której nabawił się w ZSRR

Właściwie: Gradstein.
Reżyser, scenarzysta. Studiował prawo i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po obejrzeniu filmu "Jeden z 36-ciu" poprosił jego reżysera Henryka Szaro, aby zatrudnił go jako asystenta w "Leo-Filmie", następnego dnia po przedłożeniu próbnego scenariusza został zaangażowany. Później Gardan zajął miejsce Henryka Szaro, po jego odejściu z "Leo-Filmu" i zrealizował dla tej wytwórni kilka ambitnych dramatów. W lipcu 1931 r. został członkiem Sekcji Reżyserów Filmowych ZASP. W latach trzydziestych współpracował z różnymi wytwórniami filmowymi, m. in. ze "Sfinksem", "Elektrą-Filmem", "Parlofilmem" i "Rex-Filmem". Wybuch wojny przekreślił kilka jego reżyserskich planów. We wrześniu 1939 r. należał do ekipy filmowców dokumentujących obronę Warszawy; po zakończeniu walk znalazł się we Lwowie, następnie w Kijowie. Po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej trafił do Aszchabadu. Był twórcą i przewodniczącym tamtejszego oddziału Związku Patriotów Polskich. Talent Juliusza Gardana, duże umiejętności fachowe i kultura osobista stawiają go w czołówce polskich reżyserów filmowych Dwudziestolecia. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

  • 1938
    Lwów (FF w ramach Targów Wschodnich) nagroda Ministra Komunikacji
2021.05.07 01:53:31
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.