Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Danny Kaden

 

  • 1884. 06. 10
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1942
    Data śmierci
    zmarł lub zginął w nieznanych okolicznościach podczas likwidacji getta warszawskiego

Właśc. Daniel Kirschenfinkel. Do roku 1916 używał pseudonimu Nunek Danuky. Ukończył warszawskie Gimnazjum W. Górskiego (1902). W 1907 r.wyjechał do Niemiec by opanować język niemiecki. W 1910 przypadkowo zagrał w jednoaktówce "Serwus Brzezina" rolę węgierskiego skrzypka. Od tego momentu zaczął robić karierę komika w filmach niemieckich. W krótkim czasie osiągnął pozycję pierwszoplanowego aktora charakterystycznego. Następnie zrobił wielką karierę jako komik. W cyklu ponad dwudziestu kilkuaktowych fars stworzył własną postać komiczną - Nunka: przylizanego, acz pełnego temperamentu dżentelmena o dobrym sercu. Filmu te przyniosły mu popularność międzynarodową i wielkie profity jego wytwórni "Uranus". Po wybuchu I wojny światowej jako rosyjski poddany początkowo nie mógl znaleźć pracy, jednak wkrótce zaczął produkować filmy dla różnych niemieckich wytwórni. W marcu 1919 powrócił do Polski i stworzył w Warszawie Warszawską Kinematograficzną Spółkę Akcyjną i zbudował kinoteatr "Palace" (Obie instytucje przetrwały do 1939). Zaczął grac filmach, a w 1922 roku rozpoczęła działalność jego firma "Kaden-Film". Firma dość szybko upadła, a Kaden zaczął organizować polskie środowisko filmowe i jego branżowe struktury. Należał do współzałożycieli i działaczy Polskiego Związku Przemysłowców Filmowych i wchodził do jego zarządu. Od początku 1935 roku do wybuchu wojny był współwłaścicielem i dyrektorem "Atelier i Laboratorium Sfinks". Wybuch wojny przerwał działalność Kadena. 29 października 1940 roku został wraz z żoną przesiedlony do warszawskiego getta. Posiadał niezwyklą zdolność dostrzegania aktorskich talentów. Odkrył i wypromował wiele gwiazd kina niemieckiego. Po powrocie do Polski wyreżyserował ledwie kilka filmów, zawsze jednak z najlepszą z możliwych obsadą. Współpracował w Polsce i Niemczech z najwybitniejszymi aktorami swoich czasów, również z najlepszymi reżyserami. Dążył zawsze do posiadania pełnej kontroli nas przedsięwzięciem, które firmował własnym nazwiskiem. Był pierwszym polskim twórcą filmowym o międzynarodowej sławie, który odniósł wielki sukces poza granicami swojego kraju i umożliwił jej rozpoczęcie innym Polakom. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Kraków 1996).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.02.25 01:20:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.