Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Władysław Krzemiński

Władysław Krzemiński

 
zwiń

  • 1907. 03. 19
    Data urodzenia
    Kraków
  • 1948
    Egzamin eksternistyczny
    reżyserski
  • 1953
    Nagroda
    Nagroda Państwowa II stopnia za reżyserię przedstawienia "Płody edukacji" Lwa Tołstoja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
  • 1964
    Nagroda
    I Nagroda za inscenizację "Lasu" w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie na III Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Katowicach
  • 1964
    Nagroda
    Nagroda za reżyserię przedstawienia "Urząd" Tadeusza Brezy w Teatrze im.Juliusza Słowackiego w Krakowie na V Festiwalu Poslkich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu
  • 1965
    Nagroda
    Nagroda MKiS II stopnia za inscenizację i reżyserię sztuki Aleksandra Ostrowskiego "Las" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
  • 1966. 10. 06
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie

Właściwie: Władysław Wetzstein.
Reżyser teatralny, dyrektor teatrów, początkowo także aktor. W latach 1926-28 uczył się w Miejskiej Szkole Dramatycznej w Krakowie, w roku 1929 był w Oddziale Dramatycznym przy Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. W latach 1930-35 był aktorem i asystentem reżysera w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Już wcześniej zaczął reżyserować w zespołach młodzieżowych, m.in. TUR, w teatrze dla dzieci i teatrze Cricot. Tłumaczył dramaty, przygotowywał słuchowiska radiowe, adaptacje dla scen dramatycznych i muzycznych, pisał teksty estradowe, piosenki - także dla kabaretów warszawskich. Od września 1939 do września 1945 przebywał w Rumunii w obozach dla uchodźców. W Baile Govora był współzałożycielem polskiego gimnazjum, uczył w nim historii literatury polskiej. Po likwidacji szkoły brał udział w tajnym nauczaniu, potem pracował jako szewc. Do kraju powrócił w październiku 1945 i podjął pracę jako aktor i reżyser w Teatrze Śląskim w Katowicach. W 1947 przeniósł się do Krakowa, gdzie objął stanowisko reżysera Teatrów Dramatycznych. W 1954 w sposób zasadniczy przyczynił się do wyodrębnienia samodzielnego zespołu Starego Teatru i był jego dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Po rezygnacji z tych stanowisk pozostał w zespole Starego Teatru jako reżyser, a w latach 1957-63 znów pełnił obowiązki dyrektora i kierownika artystycznego. Po odwołaniu go z tego stanowiska, do końca życia był etatowym reżyserem Teatru im. Słowackiego.
Od 1949 zajmował się działalnością pedagogiczną: w krakowskiej PWST wykładał grę aktorską, później inscenizację i reżyserię. W latach 1957-62 był dziekanem Wydziału Reżyserii, w 1956 otrzymał tytuł docenta, 1964 profesora nadzwyczajnego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2023.10.01 02:18:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.