Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘTNO

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1983
  • Premiera:
    1985. 06. 03
  • Gatunek:
    Film obyczajowy, Film sensacyjny
  • Barwny, 2528 m, 92 min

    Lokacje: autostrada Wrocław - Legnica, dworzec kolejowy w Nowej Rudzie.

W kolejną rocznicę śmierci Jana Mrotka, działacza ludowego zamordowanego przez reakcję wiosną 1945 roku, jego syn Józef przybywa do rodzinnej wsi. Nie uczestniczy jednak w oficjalnych uroczystościach na cmentarzu, odwiedza matkę i babkę mieszkające w domu zamienionym na izbę pamięci. Jego przyjazd wywołuje wspomnienia kobiet, widzących w nim następcę męża i syna. On sam natomiast ma wątpliwości - od najwcześniejszych lat żył na koszt śmierci ojca. Fakt, że jest synem zamordowanego działacza, otwiera mu wszelkie drzwi. Ale czy rzeczywiście zasłużył na to? Czy naprawdę jest podobny do swego ojca?
Wykorzystując swoje możliwości Józef dociera do akt sądowych, w których zawarty jest opis przebiegu procesu morderców ojca. Dysponuje także filmowym zapisem wizji lokalnej i materiałem do reportażu kroniki filmowej z głośnego ongiś procesu. Stopniowo z akt Mrotek dowiaduje się prawdy o swoim ojcu, rekonstruuje również okoliczności jego śmierci.
Było to wiosną 1945 roku. Późnym wieczorem uzbrojeni mężczyźni pod przywództwem BM przybyli do domu Jana Mrotka, małorolnego chłopa, który jako jeden z pierwszych agitował swych sąsiadów, by brali dworską ziemię. Jana, siedzącego nad kołyską nowo narodzonego syna, skrępowano powrozem i wyprowadzono z chałupy z pętlą na szyi. Został powieszony na drzewie na skraju dworskiego pola. W trakcie przewodu sądowego padały pytania o motywy czynu. Według BM było to wykonanie wyroku za naruszenie własności dworskiej, spowodowanie pobicia przeciwników reformy oraz dokonanie gwałtu na córce dziedzica. Ten ostatni zarzut - punkt zaczepienia obrony - szczególnie dokładnie był rozpatrywany przez sąd, który dowiódł jego bezpodstawności.
Uwagę Józefa zwraca zeznanie jednego z oskarżonych o bluźnierczej modlitwie Jana Mrotka do syna. Młody człowiek dopatruje się w niej wezwania do dokonania zemsty na mordercach. Sprawa staje się tym bardziej aktualna, że BM, skazany wówczas na karę śmierci, w wyniku kolejnych amnestii znalazł się na wolności. Józef przyrzeka sobie spełnienie ostatniej woli ojca. Wśród rodzinnych pamiątek odnajduje pistolet.
Józef wertujący stare akta zaczyna intrygować Martę, dziewczynę pracującą w sądowym archiwum. Dochodzi między nimi do zbliżenia. Marta, podekscytowana celem poszukiwań Mrotka, zgadza się towarzyszyć mu w jego "misji". Odwiedziny u siostry BM nie przynoszą rezultatu: morderca przeniósł się na zachód Polski starannie zacierając ślady. Jednakże Józef, wykorzystując swoje pochodzenie, zdobywa jego adres. Razem z Martą przyjeżdża do małego miasta i parkuje swój samochód przed domem BM.
Pojawienie się obcego, który domaga się spotkania z BM, budzi niepokój jego żony. Znużony oczekiwaniem na nieobecnego, Józef zaprasza swą towarzyszkę do kawiarni. Dziewczyna, która dotąd traktowała eskapadę jako przygodę, jest przerażona determinacją Mrotka, nie próbującego nawet ukryć celu swego pobytu w miasteczku. Świadkiem ich rozmowy jest szatniarz - BM. Unikając spotkania twarzą w twarz ze swoim prześladowcą, starszy mężczyzna wraca do domu. Nie wytrzymuje napięcia, dostaje zawału. Żona wzywa pogotowie, powiadamia także milicję o wizycie uzbrojonego Mrotka.
Józef, zaskoczony widokiem karetki przed domem BM, ucieka z miasta. Marta oskarża go o spowodowanie śmierci człowieka, który odpokutował już za swoje winy. Zdenerwowany Józef przekracza dozwoloną szybkość, nie reaguje na wezwania milicyjnych patroli.
Na zablokowanej autostradzie samochód Mrotka zostaje zatrzymany. Józef nie reaguje na wezwania milicjantów do wyrzucenia broni. Pistolet wyrzuca Marta. Józef wyskakuje z samochodu w kierunku pistoletu. Powstrzymuje go śmiertelny strzał.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZARA AUREOLA
Powieść
AutorJulian Kawalec

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

  • 1976
    Spektakl telewizyjny / Julian Kawalec / Tadeusz Kijański
2024.03.01 02:10:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.