Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DRUGI CZŁOWIEK

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1961
  • Premiera:
    1961. 10. 19
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Czarno-biały, 2435 m, 85 min

    Lokacje: Kraków (Rynek Główny, Sukiennice, Huta im. Lenina, Piwnica pod Baranami, kościół Św. Andrzeja, Dworzec Główny PKP, Most Dębnicki, Plac Wszystkich Świętych, ulica Grodzka), Sopot (molo, kawiarnia hotelu "Grand").

Ulice Krakowa, późny wieczór. Człowiek jadący tramwajem ma na imię Karol. Tego dnia opuścił więzienie, w którym odsiadywał wyrok za spowodowanie śmiertelnego wypadku...
Przypadek zrządza, że staje w obronie kobiety jadącej w tym samym wagonie. Broni ją przed chuligańską zaczepką, odprowadza do domu.
Następnego dnia dochodzi do spotkania w miejscu jej pracy - sali Muzeum Narodowego w Sukiennicach, gdzie Elżbieta jest konserwatorką starych dzieł sztuki. I tym razem odprowadza ją do domu. Ale już się nie rozstają. Karol pozostaje w jej domu. Tej samej nocy mówi całą prawdę o sobie. Dla Elżbiety nie ma ona żadnego znaczenia. Kocha Karola i wierzy, że wspólnie potrafią zbudować sobie nowe życie. Dla Karola życie oznacza przede wszystkim powrót do dawnego miejsca pracy: pieców Nowej Huty. Jednakże sentencja wyroku zamyka mu drogę powrotu. Nikt nie chce za niego poręczyć, nikt nie chce podać pomocnej ręki.
Ambicja nie pozwala Karolowi na wyjawienie przed Elżbietą swej klęski. Udaje przed nią, że znowu pracuje w hucie, że wszystko znowu jest jak najlepiej...
Któregoś dnia Karol spotyka swego znajomego, Filarskiego. Ten proponuje mu dobrze opłacalną "robotę". Karol potrzebuje pieniędzy. Filarski wysyła go do Sopotu. Odbiorcą przywiezionego towaru okazuje się atrakcyjna właścicielka prywatnego sklepu, Krystyna, która proponuje mu wejście do "spółki" w przekonaniu, że Karol prócz urody posiada również pieniądze. Karol odrzuca propozycję.
Podczas pobytu Karola w Sopocie, pojawia się u Elżbiety jej dawny kochanek, malarz Wolski. Elżbieta wyrzuca go za drzwi. Świadkiem wizyty staje się przypadkowo wścibska sąsiadka, która nie pomija okazji, by "usłużnie" poinformować Karola o odwiedzinach Wolskiego. Kierowany zazdrością Karol nie wraca już do domu Elżbiety. Wraca do Krystyny, ale kiedy wyjawia jej prawdę o sobie, że jest bez grosza, że szuka pracy - ta wyrzuca go za drzwi. Zaskoczona zniknięciem Karola, Elżbieta rozpoczyna poszukiwania. W Nowej Hucie dowiaduje się o wszystkim. Pełna rozgoryczenia wobec ludzi, którzy w swym małostkowym sobkostwie nie umieli zdobyć się na podanie Karolowi ręki - rzuca w twarz inżynierowi Lubańskiemu słowa surowej prawdy. Pod wpływem jej argumentów inżynier poleca Karolowi stawić się do pracy. Ale gdzie go znaleźć...?
Znajduje go przypadkiem poznany kiedyś majster Zieleńczyk. Chce za niego ręczyć, wziąć na swój oddział. Karol zaczyna znowu pracować w "swej" hucie. Do Elżbiety jednak nie wraca.
Wydaje mu się, że do siebie już należeć nie mogą...
Osamotniona Elżbieta spotyka się ze wzmożoną adoracją ze strony wytwornego docenta, który od dawna już dążył do romansu z piękną kobietą. Pewnego wieczoru zgadza się na wspólną kolację. W piwnicy "Pod Baranami" dochodzi do nieprzewidzianego spotkania z obecnymi tam Karolem i Wolskim. Tej nocy dochodzi do ostatecznego pojednania Elżbiety z Karolem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZIMOWE KWIATY
Powieść
AutorKazimierz Koźniewski

Varia
pokaż

2024.03.01 02:16:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.