Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BEZMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Premiera:
    2011. 06. 02
  • Barwny, 4 odcinki x ok. 45 min

Łukasz, młody absolwent prawa, nie zamierza pracować w zawodzie prawnika. Jego ojciec, który chciałby, żeby syn został obrońcą, wysyła go do swojego kolegi Michała Wilczka, dzisiaj wziętego adwokata. Wilczek ma przekonać go do zawodu. W rzeczywistości adwokat nie chce go do niczego przekonywać. Jednakże opowiada historię pewnego procesu sprzed kilkunastu lat, w którym uczestniczył. Młoda dziennikarka telewizyjna, będąca w ósmym miesiącu ciąży, zostaje zamordowana. Wkrótce policja aresztuje jej kolegę z pracy, realizatora Jerzego Kutra, z którym od ponad roku była związana. Dużo od niej starszy Jerzy ma rodzinę: żonę i dwoje dzieci. Twierdzi, że nie zamordował dziewczyny. Mimo że prokuratura nie znajduje żadnych dowodów bezpośrednich, jedynie motyw, mężczyzna zostaje skazany. Wyrok jest wysoki - 25 lat więzienia. Dochodzenie do prawdy i sam proces ukazane zostają z trzech punktów widzenia. Bohaterami opowieści są: oskarżyciel, obrońca i sędzia. Historia opowiedziana przez adwokata wciąga Łukasza, który usiłuje na własną rękę dociec, czy Jerzy Kuter na pewno zabił. Zaczyna analizować znajdujące się w archiwum akta. Odkrywa niespodziewanie, że sędzią w sprawie był Michał Wilczek. Znajduje również, przeoczony w śledztwie przez wszystkich, dowód niewinności skazanego. Dziś, ułaskawiony przez prezydenta, realizator jest na wolności. Łukasz próbuje namówić go do walki o uniewinnienie. Skazany odmawia, nie chce wracać do przeszłości. Łukasz decyduje się zostać prawnikiem. Bierze udział w konkursie krasomówczym, w którym sprawę Jerzego Kutra przedstawia na forum publicznym. Wzbudza to skrajne reakcje różnych ludzi; widać, że problem funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest nadal żywy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

1

  • Odcinek serialu
  • 42 min

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2

  • Odcinek serialu
  • 46 min

Mecenas Wilczek zmienia swoją wersję wydarzeń. W procesie, o którym opowiadał, nie był oskarżycielem posiłkowym lecz obrońcą, razem z szefem kancelarii mecenasem Bosiem. Obronę oskarżonego powierzyła im jego żona, Alina Kuter. Oskarżycielem posiłkowym i pełnomocnikiem rodziców ofiary był ich kolega z kancelarii, Andrzej. Wilczek i Boś rozmawiają z oskarżonym w więzieniu. Pytają go, dlaczego zmienił zeznania dotyczące nocy, w której doszło do zabojstwa. Kuter mówi, że zrobił to pod wpływem informacji, że żona miała wypadek. Chciał jak najszybciej wrócić do domu i zaopiekować się dziećmi. Okazało się jednak, że wiadomość o wypadku żony była fałszywa. Odbywa się pierwsza rozprawa. Zeznania składa podejrzany, lekarz sądowy, policjant i pracownik laboratorium, mąż ofiary oraz biegły psycholog. Wilczek bada przeszłość zamordowanej Dominiki. Rozmawia z jej znajomymi. Dowiaduje się, że Dominika miała w przeszłości wielu meżczyzn, poddała się też aborcji. Ujawnienie tych faktów może działać na korzyść oskarżonego. Wilczek prosi jednak Brosia, aby użył tych informacji tylko w ostateczności. Alina Kuter prosi o przekazanie wiadomości Jerzemu. Jeżeli mąż zostanie uniewinniony, może wrócić do domu. Jeśli jednak sąd go skaże, ona złoży pozew o rozwód. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3

  • Odcinek serialu
  • 42 min

Mecenas Michał Wilczek kontynuuje swoją opowieść o głośnym procesie realizatora telewizyjnego, Jerzego Kutra. Widać, że sprawa sprzed ponad dziesięciu lat wciąż wywołuje emocje. Ta historia coraz bardziej wciąga też świeżo upieczonego absolwenta prawa, Łukasza. W sądzie trwa rozprawa przeciwko Kutrowi podejrzanemu o zamordowanie swojej kochanki, Dominiki. Sprawę prowadzi kochanka Michała, sędzia Elżbieta, która nie kryje niechęci wobec oskarżonego. Naciska, zadaje kłopotliwe pytania, żądając szybkich i konkretnych odpowiedzi. Wbrew wcześniejszych ustaleniom z Michałem Wilczkiem, mecenas Broś prosi wysoki sąd o powołanie na świadka Doroty Dereckiej, przyjaciółki ofiary z czasów ich wspólnych występów w teatrze. Zaskoczony Michał, chce natychmiast coś powiedzieć, ale słowa więzną mu w gardle. Po tym zdarzeniu kategorycznie postanawia wycofać się ze sprawy i zerwać wszelką współpracę z Bosiem. Nie może mu darować, że bez skrupułów złamał dane słowo. Mecenas próbuje go zatrzymać, ostrzegając, że taka pochopna decyzja zaważy na jego karierze. Jednocześnie tłumaczy się, że musiał tak postąpić w imię wyższych celów. Wilczek jednak odchodzi. A o wyroku, jak sam mówi kończąc opowieść, dowiedział się już z gazet. Łukasz dziękuje Wilczkowi za cenną lekcję. Pospiesznie opuszcza mieszkanie mecenasa, chce zdążyć na dworzec. Wbiega na stację, ale okazuje się, że pociąg do Rzeszowa właśnie odjechał, a następny będzie dopiero za pięć godzin. Mając dużo czasu idzie do sądu, gdzie w archiwum dociera do akt sprawy Kutra: przegląda zdjęcia, zeznania świadków, oświadczenia oskarżonego, przemówienie końcowe prokuratora i obrońcy. Jego wzrok pada nagle na nazwisko MichałaWilczka, który, jak się okazuje był przewodniczącym składu sędziowskiego i podpisał wyrok na Jerzego Kutra. Łukasz nie dowierza własnym oczom, robi zdjęcie i biegnie z powrotem do domu Wilczka. Chce wiedzieć dlaczego mecenas go oszukał. Michał Wilczek opowiada Łukaszowi kolejną wersję wydarzeń sprzed lat. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

4

  • Odcinek serialu
  • 43 min

Proces Jerzego Kutra zbliża się ku końcowi. Nazajutrz mają przemawiać oskarżyciele i obrońcy. Ale wyrok jeszcze nie zostanie ogłoszony ze względu na wyjątkową zawiłość tej sprawa. Prokurator Michał Wilczek czuje niepokój, ciągnący się proces odbił się na jego zdrowiu. Biegając z żoną w parku odczuwa jakiś nerwowy ból w boku. Kamila chce, by wyjechali gdzieś na krótki odpoczynek. On jednak ignoruje jej prośbę, ma zbyt wiele wątpliwości w sprawie Kutra. Zamierza ponownie przejrzeć akta. Sala sądowa jest wypełniona po brzegi: przeważają dziennikarze i aplikanci. Nie ma jednak żadnych kamer telewizyjnych. W ten sposób realizatorzy wyrażają swoją solidarność z oskarżonym kolegą po fachu. Michał i sędzia Elżbieta przysłuchują się wystąpieniu prokuratora, który na koniec żąda dla oskarżonego kary 15 lat pozbawienia wolności. Jako następny przemawia adwokat Andrzej Malicki, współpracownik mecenasa Bosia. Oskarżyciel posiłkowy wnosi o uznanie Kutra winnym podwójnego zabójstwa, jako że ofiara była w ciąży, i wymierzenie oskarżonemu najsurowszej kary. Po tym wystąpieniu rozpoczyna swą mowę obrońca, mecenas Boś, który stara się opanować zdenerwowanie. Pragnie przekonać sąd, że jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem będzie wyrok uniewinniający. Głos zabiera w końcu Jerzy Kuter, który nie przyznaje się do popełnienia zbrodni. Przeprasza też swoją żonę i dzieci za krzywdy, jakich doznali z jego powodu. Po tej wypowiedzi przewodniczący sądu Michał Wilczak zamyka rozprawę, a wyrok ma być ogłoszony po naradzie za trzy dni. Podczas spotkania na gruncie prywatnym Michał i Elżbieta rozmawiają na temat ewentualnego wyroku. Ona jest za wymierzeniem kary, on za uniewinnieniem. Dyskusja przeradza się w zażartą sprzeczkę, co do winy Kutra. Michał nie chce pochopnie oceniać moralności oskarżonego, przecież on i Elżbieta też mają swoje rodziny i spotykają się potajemnie. Kobieta próbuje go udobruchać, zostały jeszcze dwa dni na zastanowienie się. W sali sądowej wszyscy czekają na werdykt. Michał Wilczek odczytuje wyrok: 25 lat pozbawienia wolności i 10 lat pozbawienia praw publicznych. Sąd Apelacyjny, do którego odwołuje się obrona, utrzymuje w mocy wyrok pierwszej instancji. Wkrótce Wilczek rezygnuje z pracy w sądzie. Łukaszowi nie daje spokoju sprawa Kutra. W efekcie prywatnego dochodzenia natrafia na przeoczony przez śledczych szczegół, który świadczy o niewinności skazanego realizatora telewizyjnego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:28:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.