Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAESTRO RODZIŃSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012
  • Barwny, 57 min

Film o światowej sławy dyrygencie Arturze Rodzińskim (1892 - 1958). To opowieść o człowieku i artyście, o pasji do muzyki, sukcesach i rozczarowaniach, o namiętności do kobiet, dążeniu do doskonałości i gonitwie za pełnią życia. W czterech częściach, nazwanych aktami, twórcy filmu przedstawili drogę artystyczną Rodzińskiego.
Akt I - obejmie dzieciństwo, młodość, studia muzyczne w Wiedniu, małżeństwo, pierwsze kroki na drodze do kariery we Lwowie i w Warszawie. Aż do punktu zwrotnego, którym okazał się wyjazd do USA (1926r.) na zaproszenie Leopolda Stokowskiego.
Akt II - to pierwszy etap kariery w Ameryce: występy w Los Angeles, San Francisco i innych miastach, oraz 10 - letnia stabilizacja i osiągnięcia Rodzińskiego jako dyrygenta orkiestry w Cleveland (od 1933r.), którymi zapracował na niepodważalną pozycję w świecie muzycznym. Punktem zwrotnym było objęcie prestiżowego stanowiska dyrygenta orkiestry symfonicznej w Nowym Jorku.
Akt III - początki czteroletniego okresu nowojorskiego, przez roczne epizody w Chicago i Hawanie. To najbardziej konfliktowy i wyniszczający (choć z punktu widzenia osiągnięć muzycznych owocny) okres życia i kariery Rodzińskiego. Kolejnym przełomem była decyzja opuszczenia kontynentu amerykańskiego i poszukiwanie nowej drogi w Europie, przede wszystkim we Włoszech. Akt IV - to swego rodzaju uspokojenie po konfliktach w Ameryce, praca we Włoszech nad mistrzowsko prowadzonymi przedstawieniami operowymi oraz koncerty w całej Europie. Nadchodzi jednak schyłek życia, pojawiają się kłopoty ze zdrowiem. Triumfalny powrót do USA z gościnnym występem jako dyrygent opery "Tristan i Isolda" (1958 rok). Niestety, był to ostatni występ w karierze Artura Rodzińskiego. Cztery zasadnicze części przedziela Intermezzo, w którym pojawiają się prywatne wątki z życia Rodzińskiego: opowieści o dwóch małżeństwach, licznych romansach, o hipochondrycznych skłonnościach dyrygenta, o jego chorobach - wymyślonych i prawdziwych - o zabobonnej naturze Rodzińskiego i głębokiej, choć nieprostej religijności. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:14:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.