Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"ANIŚ TY DLA PONA, ANI PON DLA TOBIE"

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny, 20 min

Opowieść o Helenie Roj, autorce libretta do baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego, postaci barwnej i nietuzinkowej, choć dziś już nieco zapomnianej. Helena Roj pochodziła z tradycyjnej góralskiej rodziny. W latach dwudziestych zaczęła pisać i wystawiać swoje pierwsze ludowe widowiska: "Janosik" i "Wesele góralskie". Wraz ze stworzonym przez siebie zespołem aktorskim objechała z nimi cała Polskę. W 1923 roku wyszła za mąż za warszawskiego literata Mieczysława Kozłowskiego, który pisał pod pseudonimem Rytard. Góralskie rodziny niechętnie patrzyły na ślub wiejskiej dziewczyny z panem miastowym. "Ani ona dla pana, ani pan dla niej" powiedział ojciec Heleny, gdy narzeczeni przyszli prosić o błogosławieństwo. Jednak młodzi nie zmienili raz powziętej decyzji. Jednym z gości na ich hucznym weselu był Karol Szymanowski, z którym łączyły ich więzy przyjaźni. W 1925 roku Helena Roj - Rytard, wraz z ludowym zespołem, wyjechała na Wystawę Sztuki Dekoracyjnej do Paryża. Zespołowi towarzyszyła Kapela Bartusia Obrochty. Nieprzeciętna uroda Heleny dodawała blasku pierwszej zagranicznej prezentacji góralskiego zespołu, który bardzo się w Paryżu spodobał. Po powrocie do kraju Helena zaczęła pisać wraz z mężem powieści - "Koleba na Hliniku", "Wilczur z Proheby" i "Na białej grani". Karol Szymanowski zaproponował im napisanie libretta do swojego baletu "Harnasie". Z zadania tego wywiązali się znakomicie i w niedługim czasie. O ile życie twórcze układało się Rytardom pomyślnie, o tyle ich małżeństwo nie należało do udanych. Rozwiedli się w 1936 roku. Helena poznała Feliksa Daszyńskiego (syna Ignacego), miała z nim syna, Jana. Potem wybuchła wojna - Feliks Daszyński walczył na froncie, później został zamordowany w Katyniu. Helena działała w ruchu oporu, po wojnie wróciła z synkiem do Zakopanego. Mieszkała tu do końca swego życia. Jarosław Iwaszkiewicz powiedział o niej: "jeden z najpiękniejszych kwiatów Podhala, jaki zapewne istniał. Prostota, wesołość, inteligencja tej kobiety, połączone z naturalnym dobrym wychowaniem, czyniły ją towarzyszką nie do zastąpienia". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:44:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.