Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ALTERNATYWY 4

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1983
  • Premiera:
    1986. 11. 30
  • Gatunek:
    Komedia, Film obyczajowy
  • Barwny, 9 odcinków x ok. 60 min

    Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 9 grudnia 1981.
    Lokacje: Filmowy blok przy ul. Alternatywy 4 znajduje się na Ursynowie przy ul. Grzegorzewskiej 3.

    Emisja: 30 listopada 1986 - 11 stycznia 1987.

Stanisław Bareja (1929 - 1987) należał do tych nielicznych polskich reżyserów, którzy poświęcili się wyłącznie komedii. I co więcej - odnieśli niekwestionowany sukces. W bogatym dorobku autora "Misia" znalazły się bowiem tylko dwa gatunkowo odmienne utwory: "Dotknięcie nocy" (1962) i pierwszy polski serial kryminalny "Kapitan Sowa na tropie" (1965). Pochodzą one z początkowego okresu jego twórczości i nie odegrały w późniejszej biografii artystycznej Barei poważniejszej roli. Co innego komedie. Dzięki takim, jak "Poszukiwany - poszukiwana" (1973), "Nie ma róży bez ognia" (1974), czy słynny "Miś" (1980) Bareja wpisał się na stałe w annały rodzimej kinematografii. Twórczość autora "Bruneta wieczorową porą" dzieli się zwykle na dwa okresy. Pierwszy obejmuje lata sześćdziesiąte. Reżyser kręcił wówczas lekkie, przyjemne komedie sytuacyjne, zatrącające nawet o bulwarową farsę i wodewil. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych beztroski "śmiech dla śmiechu" zastąpił "śmiech z podtekstami" - zjadliwa ironia i kpina z peerelowskiej rzeczywistości, satyra na narodowe przywary, posunięta nierzadko aż do surrealizmu. Serial "Alternatywy 4" należy do tego drugiego nurtu. Zrealizowany na początku lat osiemdziesiątych dość długo "odpoczywał" na sławetnej "półce". Emisji (w wersji okrojonej przez cenzurę) doczekał się dopiero na przełomie 1986 i 1987 roku, zaskarbiając sobie sympatię i zainteresowanie widzów. Nieco mniej przychylna była krytyka. Wytykano serialowi brak spójności, nierówne tempo, chaotyczny montaż. Zastrzeżenia recenzentów budziła także konstrukcja fabuły, w myśl której cała akcja, choć "zjednoczona" losami mieszkańców nowego bloku, zasadza się na mniej lub bardziej autonomicznych mini - scenkach i skeczach. Mimo utyskiwań krytyki kolejne odcinki "Alternatywy 4" systematycznie przykuwały do telewizorów miliony widzów. Zasługa to nie tylko humorystycznych perypetii głównych bohaterów, ale też niemal całej polskiej czołówki aktorskiej, która zaludniła ironiczno - prześmiewczy świat serialu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1987
    Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji
    za wieloletnią współpracę artystyczną z TVP, w tym za rolę w serialu ...

ALTERNATYWY 4 w internecie

Patrz także:
schowaj

  • 2006
    Serial fabularny / Grzegorz Warchoł

PRZYDZIAŁ (1)

  • Odcinek serialu
  • 59 min

Lokal spółdzielni mieszkaniowej jest oblegany przez kandydatów ubiegających się o przydział. Niespodziewanie do spółdzielni mieszkaniowej przyjeżdża ekipa telewizyjna. Dzięki zabiegom redaktora wreszcie zostaje wywieszona lista osób, które otrzymają własne "M". Spośród oczekujących przypadkowo wybrany zostaje Dionizy Cichocki, by przed kamerą wyrazić swoje zadowolenie z przydziału. Na liście nie ma jego nazwiska, ale reporterów to nie obchodzi i wręcz pod przymusem każą mu odegrać rolę szczęśliwca. Tymczasem z wiadomością o przydziale nowego M-5 komisja udaje się do Antoniego Kierki. Wraz z nim w nowym bloku na Ursynowie będą mieszkać jego krewni. Przydział otrzymuje także Stanisław Anioł - dotychczasowy Kierownik Wydziału Kultury Miejskiego Komitetu PZPR w Pułtusku. Ma zostać gospodarzem bloku. By nie ulec kompromitacji ogłasza wszystkim, że zostaje oddelegowany na wysokie stanowisko w Warszawie. Z otrzymanego mieszkania jest zupełnie niezadowolony Józef Balcerek, który woli starą ruderę na Pradze i libacje ze znajomymi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PRZEPROWADZKA (2)

  • Odcinek serialu
  • 52 min

Mimo że członkowie spółdzielni otrzymali przydziały, budowa bloku w którym mają zamieszkać stoi w miejscu. Jednak dzięki wspólnym wysiłkom przyszłych mieszkańców i znajomościom Kotka udaje się załatwić przyśpieszenie prac. Blok zostaje oddany do użytku na urodziny prezesa spółdzielni. Kolejni lokatorzy zaczynają wprowadzać się do swoich mieszkań. Wszystkim kieruje gospodarz bloku - Anioł. Ma sporo pracy, gdyż nieustannie pojawiają się nowe problemy. Okazuje się, że dźwigowy Kotek i lekarz Kołek otrzymali przydział na to samo mieszkanie i są zmuszeni zamieszkać w tym samym lokalu. W mieszkaniu opozycjonisty prof. Rozwadowskiego zostaje założony podsłuch, ale ostatecznie jego mieszkanie otrzymuje docent Furman. Niespodziewanie pod nowy blok przyjeżdża kondukt żałobny. Okazuje się, że to wdowa przywiozła trumnę ze zwłokami swojego męża, który nie zdołał zamieszkać w nowym lokalu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PIERWSZA NOC (3)

  • Odcinek serialu
  • 51 min

Radni, podczas wspólnej debaty, zastanawiają się nad nazwą nowej ulicy. Ostatecznie wybór pada na "Alternatywy". Tymczasem do bloku wprowadzają się kolejni lokatorzy. Nauczycielka Lewicka do przeprowadzki angażuje dzieci ze swojej klasy, a w nowym bloku zaprzyjaźnia się z zapalonym myśliwym docentem Furmanem. Tymczasem mieszkający wciąż jeszcze na Pradze Balcerek robi wszystko, by uniknąć przeprowadzki. Niestety, podczas "bankietu", pod przymusem dzielnicowego, zostaje wraz z rodziną wyeksmitowany na nowe mieszkanie. Tymczasem rozmowę docenta z nauczycielką podsłuchują tajniacy i biorą Furmana za groźnego przestępcę. W spółdzielni po raz kolejny do prezesa przychodzi zdesperowany Cichocki. Dzięki pomocy kolegów podających się za ekipę telewizyjną wreszcie otrzymuje upragniony przydział. Wkrótce nad Alternatywy 4 zapada noc. Lokatorzy mogą jednak spać spokojnie, nad wszystkim czuwa bowiem ich gospodarz...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PROFESJONALIŚCI (4)

  • Odcinek serialu
  • 58 min

Wreszcie szczęśliwy Cichocki, mimo że nie otrzymał jeszcze oficjalnie kluczy, rozpoczyna wielkie porządki w swoim przyszłym mieszkaniu. Anioł, aby lepiej kontrolować lokatorów, czyta nawet listy, które do nich przychodzą. Tymczasem śpiewaczka Kubiak-Kolińska nie może ćwiczyć swojego głosu z powodu docierających zewsząd hałasów. Aby zemścić się na pozostałych lokatorach zleca wykonanie wszelkich prac w swoim domu w czasie ciszy nocnej. Natomiast u prezesa spółdzielni zjawia się partyjny prominent Jan Winnicki z prośbą o przydzielenie mu lokalu. W zamian za talony na samochód prezes przydziela mu mieszkanie Cichockiego. Tymczasem gdy ten zjawia się w spółdzielni, otrzymuje informacje, iż nie złożył wszystkich dokumentów. Męki Kołka i Kotka wreszcie się kończą. Do jednego z wybudowanych mieszkań zapomniano bowiem wstawić drzwi wejściowe. Wykorzystuje to Kołek i wraz z żoną urządza się w "ukrytym" dotychczas mieszkaniu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

20-TY STOPIEŃ ZASILANIA (5)

  • Odcinek serialu
  • 56 min

Z powodu ponoszonych strat elektrownia zmuszona jest odciąć dostawy prądu na Ursynów. Pojawiają się także problemy z gazem i ciepłą wodą. Lokatorzy próbują więc sami zaradzić trudnej sytuacji. Winnicki wraca do mieszkania byłej żony. Pozostali wspólnie obmyślają plan działania. Kotek przewozi dźwigiem starą lokomotywę parową a inżynier Manc podłącza ją do węzła w piwnicy. W mieszkaniach jest znowu ciepło. Anioł organizuje kabaret złożony z mieszkańców bloku, planuje jego występ na zbliżającym się festiwalu w Polanicy. Inżynier Dominek wynajmuje swoje mieszkanie studentowi z Harvardu - Murzynowi Abrahamowi Lincolnowi. Anioł ogłasza czyn społeczny. Nikt nie ma jednak czasu, by przekopać teren wokół bloku. Pojawia się jedynie Murzyn i to on wykonuje całą pracę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

GOŁĘBIE (6)

  • Odcinek serialu
  • 59 min

Stanisław Anioł nie pozwala lokatorom swojego bloku na chwilę odpoczynku. Nieustannie organizuje czyny społeczne, zebrania, próby chóru. Nie uczestniczy w nich jedynie Balcerek, który woli zajmować się swoimi gołębiami. Anioł wysyła mu więc fikcyjne wezwanie na kurację odwykową. Gospodarz domu, powołując się na własne znajomości, obiecuje wezwanie unieważnić. Balcerek musi jednak w zamian brać udział we wszelkich pracach organizowanych przez Anioła. Tymczasem konstruktor Manc nieustannie pracuje nad swoim robotem. Planuje, że będzie on zastępował człowieka w sklepowych kolejkach. Czuwający nad życiem mieszkańców Anioł, coraz bardziej interesuje się Ewą Majewską. Chce dowiedzieć się dlaczego nocą znika z domu. W tym celu namawia Furmana, by śledził młodą dziewczynę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

SPISEK (7)

  • Odcinek serialu
  • 55 min

Mieszkańcy bloku przy Alternatywy 4 buntują się przeciwko swojemu gospodarzowi. Mają dość nieustannych prac, w których na dodatek Anioł pełni jedynie rolę "kierownika". Majewski, Balcerek, Kołek, Kotek i prof. Dąb-Rozwadowski organizują spisek. Za wszelką cenę pragną odwołać Anioła. Kierują więc pismo do prezesa spółdzielni lecz ten nie robi nic w tej sprawie. Tymczasem Manc kończy już prace nad swoim robotem. Ma nadzieje, że wkrótce sprawdzi jego działanie w pobliskim sklepie mięsnym. W bloku kolejny raz pojawiają się kłopoty z prądem. Wystraszona nauczycielka Bożenka spędza noc u docenta Furmana. Jak zwykle kłopot z próbami ma śpiewaczka Kubiak-Kolińska. Postanawia wraz z mężem wyjechać do rodziców. Niestety samochód jej męża nie sprawuje się najlepiej. Próby naprawy auta z wykorzystaniem dźwigu Kotka kończą się niezbyt szczęśliwie dla śpiewaczki...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

WESELE (8)

  • Odcinek serialu
  • 56 min

Józef Balcerek organizuje w swoim mieszkaniu wesele dla krewnej Hani. Wśród zaproszonych gości jest jedynie rodzina. Podczas uroczystości nagle zaczyna przeciekać sufit. Interwencja jednego z gości weselnych - "fachowca" Franusia kończy się brakiem wody w całym bloku i w czasie ogromnego zamieszania do Balcerków schodzą się wszyscy sąsiedzi. Mają nadzieję, że wspólnie obejrzą ważny mecz w telewizji, ale Anioł zwołuje próbę chóru. Widząc, że goście nic nie robią sobie z jego nakazu, wyłącza w całym bloku prąd. Nieoczekiwanie zjawia się jednak Winnicki, który ma w mieszkaniu telewizor tranzystorowy i zaprasza wszystkich do siebie. Na meczu nieobecny jest jedynie docent Furman, który śledzi Ewę Majewską. Okazuje się, że jest ona striptizerką w "Kongresowej".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

UPADEK (9)

  • Odcinek serialu
  • 77 min

Towarzysz Winnicki musi wyjechać za granicę i powierza klucze do swojego mieszkania Aniołowi. Ten nie odmawia sobie przyjemności zwiedzenia "skromnego lokalu" partyjnego dygnitarza. Odbierając przypadkowo telefon dowiaduje się, że do Warszawy przyjechać ma światowa delegacja burmistrzów. Wykorzystuję tę okazję i do uroczystego powitania wskazuje blok przy Alternatywy 4. Od razu przystępuje też do wielkich przygotowań; organizuje Klub Lokatorów i monumentalne dekoracje. Mieszkańcy bloku pragną jednak zemścić się na znienawidzonym gospodarzu i w decydującej chwili przemieniają swój blok w ruderę pełną degeneratów. Zagraniczni goście uciekają. Nowym gospodarzem bloku zostaje Cichocki, który otrzymuje także upragnione mieszkanie. Tymczasem Anioł... awansuje na stanowisko kierownika osiedla.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:22:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.