Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYLIŚMY TYLKO MUZYKĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 52 min

W latach 50. z USA przywędrowała do Europy muzyka młodzieżowa. Mimo niesprzyjających politycznych uwarunkowań szybko ekspandowała w kierunku Polski. Początkowo nieprzychylnie przyjmowana, traktowana była jako zła i szkodliwa. Mimo wszystko w latach 60. i 70. przybrała w Polsce formę ruchu szczególnie masowego i spontanicznego. O fenomenie tym świadczy nie tylko fakt powstania kilkudziesięciu do dziś funkcjonujących zespołów, ale również dużej liczby grup amatorskich. Szczególnym miejscem odkrywania talentów było Wybrzeże. Rozkwit tej muzyki spowodował, iż również w naszym mieście powstało wiele zespołów i pojawili się wielu wokaliści, którzy zdobyli sobie niezwykłą pozycję wśród młodzieży Białostocczyzny. Należy wspomnieć o zespołach "Diamenty", "Żółtodzioby", które podbiły rynek ogólnopolski. Inne grupy to "Antykwariat" czy "Scholastycy". To właśnie z tego zespołu wywodzą się tacy muzycy, jak Piotr, Jerzy i Tadeusz Dziemscy, którzy w późniejszym okresie towarzyszyli znakomitemu wokaliście Czesławowi Niemenowi. Ogólnopolską karierę zrobili również: bluesowy zespół "Kasa Chorych" czy wokaliści: Łucja Prus, Waldemar Grzech. W filmie zostanie przeanalizowana atmosfera towarzysząca narodzinom nowej muzyki rozrywkowej i tzw. big bitu w polskim, a przede wszystkim białostockim wydaniu. Historia rozwoju muzyki młodzieżowej Białegostoku nie będzie w filmie tylko swego rodzaju leksykonem, przyczynkiem do wspomnień dla starszej generacji mieszkańców Białostocczyzny, lecz będzie dla młodego pokolenia elementem historii rozwoju muzyki, tak ważnym na mapie kultury naszego kraju. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 00:33:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.