Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMAN DMOWSKI. WSPÓŁTWÓRCA NIEPODLEGŁEJ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 20 min

Zarówno polskie społeczeństwo w czasie kiedy Dmowski żył i kiedy mogło go obserwować, jak i współcześni historycy nie są zgodni. Część z nich twierdzi, że wielki polityk, wielki mąż stanu to powinien być ktoś bez skazy. Autor filmu z taką interpretacją się nie zgadza i zalicza Romana Dmowskiego do klasycznych mężów stanu. Mężów stanu w rozumieniu pierwszej połowy XX wieku, kiedy byli to zarówno myśliciele i intelektualiści, jak też i przywódcy, bardzo często twórcy wielkiego ruchu społecznego i politycznego.
Dmowskiemu udało się praktycznie od podstaw stworzyć pod koniec XIX wieku formację, obóz polityczny: Stronnictwo Narodowo - Demokratyczne, bardziej znane pod nazwą Narodowej Demokracji, przekształcane później w partię polityczną, w momencie kiedy Rzeczpospolita odrodziła się już jako niepodległe państwo. I praktycznie do końca swojego życia Dmowski był nie tylko głównym ideologiem tego obozu politycznego, ale był też uważany za niekwestionowanego przywódcę. Jeżeli podamy tylko jedną liczbę: stu tysięcy ludzi, którzy przybyli na jego pogrzeb w styczniu 1939 roku, to widać miarę oddania i szacunku dla człowieka.
Kiedy zastanawiamy się nad tym, dlaczego zaliczyć go do wielkich postaci historii Polski, to z całą pewnością jest to jego ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
My mamy taką tendencję do eksponowania tylko i wyłącznie tego wkładu militarnego. Nie jest to opinia do końca prawdziwa. Ten wkład był oczywiście istotny, ale zabiegi dyplomatyczne trwające przez cały okres I wojny światowej sprawiły, że nikt nie poddawał w wątpliwość tego, że kiedy będzie kształtowany nowy ład geopolityczny w Europie, to miejsce dla Polski z całą pewnością tam jest. I do tego w dużej mierze przyczynił się Dmowski, który rozmawiał jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości z większością tych polityków, którzy właśnie o takiej sytuacji zadecydowali. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 04:24:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.