Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KU POKRZEPIENIU POWSTAŃCZYCH SERC. HISTORIA OBRAZU MATKA BOSKA AK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2017
  • Barwny, 37 min

Irena Pokrzywnicka to zapomniana dziś przedwojenna dyktatorka mody, przyjaciółka Mai Berezowskiej i Zofii Stryjeńskiej, współautorka sukcesu Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie w Nowym Jorku w roku 1939. W sierpniu 1944 roku tworzy w Warszawie obraz „Matka Boska AK”, rozdawany powstańcom w formie małych reprodukcji. Oryginał, ocalony z licznych bombardowań, trafia po wojnie do Sieradza, dokąd wywozi go i ukrywa ksiądz Apolinary Leśniewski. Po latach przekazuje obraz swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który chowa tę niezwykłą relikwię w podziemiach pałacu przy ul. Miodowej, skąd dopiero arcybiskup Kazimierz Nycz przekaże ją w „godne ręce” (jak życzył sobie Prymas Tysiąclecia) – do Muzeum Powstania Warszawskiego. Film „Ku pokrzepieniu powstańczych serc” opowiada historię obrazu „Matka Boska AK” oraz osób z nim związanych. O autorce obrazu i jego kustoszu mówią: Wanda Traczyk-Stawska, prof. Lechosław Lameński, Małgorzata Dec, ks. Marian Bronikowski i prof. Zbigniew Lew-Starowicz. W filmie można zobaczyć również nieznane wcześniej zdjęcia Zofii Wolskiej z kapitulacji powstania oraz rysunki Stefana Matyjaszkiewicza, który jako harcerz Szarych Szeregów dokumentował walczącą stolicę. W 2016 roku Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Irenę Pokrzywnicką Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a księdza Apolinarego Leśniewskiego – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczysta prapremiera filmu odbyła się 3 grudnia 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego i była połączona z wręczeniem tych odznaczeń.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2017
    Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-Wyróżnienie w kategorii filmów dokumentalnych
    Dyplom Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej
  • 2019
    Warszawa (Festiwal Polonijny "Losy Polaków")-III Nagroda
    w kategorii: Filmy upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej
  • 2020
    Józefów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana")-II Nagroda w kategorii: Filmy dokumentalne
    za "szczegółowe ukazanie historii obrazu Matki Bożej Armii Krajowej namalowanego przez Irenę Pokrzywnicką. Kunszt autorów pozwolił na przedstawienie w jednym filmie wielu interesujących historii związanych zarówno z autorką, jak i losami Polski w XX wieku. Sprytnie wplecione życiorysy osób, które były mocno związane z tym obrazem"
2024.03.01 02:15:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.