Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ILE JEST ŻYCIA

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1974
  • Premiera:
    1976. 03. 30
  • Barwny, 12 odcinków x ok. 50 min

Serial przedstawia powojenne losy grupy przyjaciół, którzy walczyli razem w powstaniu warszawskim. Akcja obejmuje dwadzieścia parę lat, a zaczyna się wiosną 1945 r., wkrótce po zakończeniu wojny.

Serial, realizowany w latach 1973-74 na podstawie oryginalnego scenariusza Romana Bratnego, miał pierwotnie nosić tytuł "Losy" i liczyć 10 odcinków. W zamierzeniu twórców serial miał być panoramą powojennych losów pokolenia "Kolumbów" w latach 1945-1970. Jednak, kiedy w roku 1973 na rynku wydawniczym ukazała się - bez wiedzy twórców serialu i władz telewizji - powieść Bratnego zatytułowana "Losy", będąca literacką wersją głównego wątku scenariusza (opisująca losy Jerzego Janasa oraz jego brata i synów), produkcja serialu została - na polecenie Janusza Wilhelmiego (w tym czasie pełniącego funkcję zastępcy Macieja Szczepańskiego, przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji) - przerwana. Wkrótce produkcję serialu wznowiono i zdecydowano o zrealizowaniu dwóch dodatkowych odcinków (4 i 10). Ostatecznie serial został wyemitowany w roku 1976, ponownie jako 10-odcinkowy (nie został wyemitowany odcinek 5 dziejący się w okresie stalinizmu oraz odcinek 9). W pełnej wersji serial został wyemitowany po raz pierwszy dopiero w latach 2003-2004.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Inspiracja
ILE JEST ŻYCIA
Powieść
AutorRoman Bratny
Choć powieść, wydana pierwotnie w roku 1971, nosi taki sam tytuł jak serial, w rzeczywistości nie jest jego - wbrew informacjom podawanym w różnych źródłach - pierwowzorem. Stanowiła jednak inspirację m.in. dla serialowej postaci Włodka.

JUŻ WOLNI (1)

  • Odcinek serialu
  • 55 min

Akcja serialu rozpoczyna się wiosną w 1945 roku. Do zrujnowanej Warszawy powracają dawni mieszkańcy, wraca również jeden z głównych bohaterów filmu - Jerzy Janas. Na bramie, pozostałej z nieistniejącej już kamienicy, Jerzy odnajduje adresy dawnych przyjaciół. Wieczorem odbywa się wspólne spotkanie przyjaciół - tych, którzy przeżyli i powrócili. Jerzy spotyka się ze swym bratem Zbyszkiem i obaj wyjeżdżają na Ziemie Zachodnie. W małym miasteczku współpracują z pełnomocnikiem Jakuszynem. Kiedy Zbyszek decyduje się na przedostanie do Paryża, Jerzy wraz z poznanym w pociągu Włodzimierzem wyjeżdżają do Centralnej Polski. W Mławie, gdzie chwilowo osiedli, w trakcie pochodu 1-majowego - Jerzy za nieopatrzną uwagę zostaje aresztowany. Po uwolnieniu wraca do Warszawy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

SPRAWA WYBORU (2)

  • Odcinek serialu
  • 49 min

Kolejny odcinek serialu, opowiadającego o powojennych losach grupy przyjaciół z czasów okupacji, rozgrywa się w roku 1946. Jerzy, który po uwolnieniu z więzienia powrócił do Warszawy, rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Mieszka w akademiku. Razem z nim studiują również jego przyjaciele ze starej paczki: Andrzej, Daniela i Dionizy. Studenci politechniki i uniwersytetu biorą udział w odgruzowywaniu stolicy. Jerzemu wpada w oko śliczna studentka psychologii, Anna. Dla niej zamierza wstąpić w szeregi Związku Walki Młodych. Dzięki protekcji dziewczyny bez przeszkód zostaje członkiem organizacji młodzieżowej. Wraz z innymi towarzyszami Jerzy i Anna mają uczestniczyć w akcji agitacyjnej. Ciężarówkę, którą podróżują, zatrzymuje uzbrojony oddział NSZ-owców. Dochodzi do strzelaniny, giną niewinni ludzie. Nie ulega wątpliwości, że ktoś doniósł o ich akcji. Anna i Jerzy wychodzą jednak cało z opresji. Wkrótce Jurek otrzymuje ważną wiadomość o zaginionym bracie. Okazuje się, że Zbyszek odnalazł się w Paryżu. Z radości Jurek upija się, przez co ma problemy w organizacji. Wychodzi też na jaw, że brat mieszka we Francji, o czym chłopak nie wspomniał, wypełniając deklarację członkowską. Na ławce w parku Jerzy oświadcza się Ani, a ona zgadza się zostać jego żoną. Decydują się jak najszybciej stanąć na ślubnym kobiercu. Szczęśliwa para podjeżdża gazikiem pod urząd stanu cywilnego, gdzie czekają na nich zniecierpliwieni Daniela, Andrzej i Dionizy. Spóźnili się, bo nawalił kierowca Walek. Tylko on zna przyczynę opóźnienia. Ich przyjaciel, "Malutki", który został aresztowany, popełnił w więzieniu samobójstwo. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

POLOWANIE (3)

  • Odcinek serialu
  • 47 min

Minęło kilka lat. Bohaterowie serialu mają za sobą lata ciężkiej pracy i wyrzeczeń. Ukończyli już studia, teraz zakładają rodziny, z nadzieją spoglądają w przyszłość. Zbliża się Boże Narodzenie roku 1949. Jerzy wraz z Anną i kilkumiesięcznym Kacprem osiadł na ziemiach zachodnich, zamieszkuje w remontowanym pałacyku. Nadzór nad budową sprawuje właśnie Jerzy, mający w kieszeni dyplom inżyniera. Jego żona Anna jest z wykształcenia socjologiem, ale na razie zajmuje się dzieckiem i prowadzeniem domu. Na święta małżonkowie oczekują gości. Zapowiedzieli swoją wizytę Daniela i Dionizy, którzy również się pobrali. Ich ślub jest dużym zaskoczeniem dla przyjaciół, wszyscy byli pewni, że Daniela wybierze Andrzeja. On zresztą także pojawia się w pałacyku, by ze starymi druhami zasiąść przy wigilijnym stole. Dionizy skończył prawo, jest obiecującym adwokatem, uważa się za kogoś lepszego. Andrzej poświęcił się dziennikarstwu, pisze reportaże z wielkiej budowy Nowej Huty. Nazajutrz ma się odbyć w pobliskich lasach polowanie, na które zostali zaproszeni ważni goście - wojewoda Jakuszyn i szef miejscowego UB. Razem z całą świtą do lasu rusza Jerzy, którego jeszcze z czasów wojny koledzy zapamiętali jako znakomitego strzelca. Podczas nagonki na dzika dochodzi do tragedii. Śmiertelnie ranny zostaje major z UB. Prowadzone jest śledztwo w tej sprawie, władze dopatrują się w wypadku na polowaniu aspektu politycznego. Głównym podejrzanym staje się niespodziewanie Jerzy, który zostaje zatrzymany. Nocą gajowy odnajduje w lesie postrzelonego dzika i wyjmuje kulę - niezaprzeczalny dowód niewinności Jerzego. Leśniczy zataja jednak ten fakt, a nabój ukrywa. Zrozpaczona Anna walczy o oczyszczenie niewinnego męża z zarzutów. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JESZCZE WYSTRZAŁ (4)

  • Odcinek serialu
  • 55 min

Akcja rozgrywa się na tzw. ziemiach odzyskanych, które zamieszkują w większości przesiedleńcy zza Buga. To właśnie oni stają się bohaterami tego odcinka serialu. W małej wiosce żyją dwie rodziny - starego sołtysa i Sierawskich - od lat skłócone ze sobą. Sołtys kiedyś był zwykłym parobkiem u swych obecnych wrogów, gospodarz traktował go bardzo źle, czego nigdy mu nie wybaczył. Od tamtej pory pała do niego i jego bliskich nienawiścią. Antagonizm między zwaśnionymi stronami staje się jeszcze bardziej zaciekły, gdy do wioski wraca syn sołtysa, Włodzimierz. Młodzieńcowi podoba się nauczycielka z miejscowej szkoły, która wynajęła kwaterę u Sierawskich. Sierawski chętnie by ją wyswatał ze swoim jedynakiem, któremu młoda panna bardzo się podoba. Kłopot jednak w tym, że wartościową dziewczynę dostrzega w niej również sołtys i namawia syna do żeniaczki. Włodzimierzowi nie trzeba dwa razy powtarzać, by zainteresował się nauczycielką. Zadurza się w niej, a ona odwzajemnia jego uczucia. Ale okazuje się, że jest jeszcze trzeci pretendent do ręki niezamężnej kobiety, miejscowy nieudacznik i przygłupek nazywany Zdesperowanym, który ucieka się nawet do szantażu, by zdobyć serce ukochanej. Tymczasem do wsi przyjeżdża dziennikarz Polskiego Radia, Andrzej, przygotowujący reportaż o sołtysie, który organizuje we wsi pożyteczną akcję walki z ugorami. Jego pomysłu nie akceptuje jednak Sierawski, który próbuje buntować ludzi przeciwko przedsiębiorczemu sołtysowi. W czasie pobytu Andrzeja we wsi dochodzi do tragedii. Od strzału z broni nielegalnie przetrzymywanej przez Sierawskiego ginie sołtys. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

KIEPSKIE SZCZĘŚCIE (5)

  • Odcinek serialu
  • 51 min

    Odcinek po raz pierwszy pokazany został w TVP w roku 2003.

Od tragicznego w skutkach polowania Jerzy wciąż przebywa w więzieniu oskarżony o rzekome uczestnictwo w spisku na życie miejscowego ubeka. Kolejne próby szukania pomocy u najwyższych władz kończą się fiaskiem. Nie pomaga również interwencja wojewody Jakuszyna, który był świadkiem tragedii na polowaniu i jest przekonany o niewinności Jerzego. Janasa skazano na sześć lat więzienia. Na szczęście nie został potraktowany jak szpieg polityczny i uniknął kary śmierci przez rozstrzelanie. Załamana żona Jerzego, Anna, wraca z kilkuletnim synem Kacprem wraca do Warszawy. Wprowadza się do teściowej, która nie darzy synowej zbytnią sympatią. Stosunki między nielubiącymi się kobietami nie układają się najlepiej, atmosfera niechęci zagęszcza się. Mieszkają w domku w podwarszawskim Międzylesiu. Anna nie może sobie znaleźć miejsca w życiu. Tęskni za Jerzym, regularnie wysyła do niego paczki żywnościowe, próbuje jeszcze różnymi sposobami załatwić warunkowe zwolnienie z więzienia. Rozłąka z mężem źle wpływa na jej stan psychiczny i na trwałość związku. Anna coraz bardziej oddala się od Jerzego, nie ma już siły czekać i walczyć. Za namową Walka wyjeżdża na wczasy nad morze, by odetchnąć świeżym powietrzem i zapomnieć o dręczących ją sprawach. Przypadkowo poznaje na plaży dziennikarza Marka, z którym nawiązuje romans. Znajomość kontynuuje również po powrocie do Warszawy. Jest rok 1953. Umiera Stalin. Anna otrzymuje z uczelni propozycję wyjazdu na stypendium do Paryża. Tymczasem nadchodzi wiadomość o przedterminowym zwolnieniu Jerzego. Prawdopodobnie ma opuścić więzienie za dzień lub dwa. Anna nie wie jak ma postąpić. Decyduje się mimo wszystko wyjechać z kraju. Lot do Francji zostaje odwołany z powodu złych warunków atmosferycznych. Anna ma jeszcze jeden dzień do namysłu, jak ułożyć sobie życie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

NAUKA CHODZENIA (6)

  • Odcinek serialu
  • 53 min

Po sześciu latach więzienia Jerzy Janas zostaje w końcu zwolniony. Pierwsze dni wolności przeznacza na wizytę w Biesowicach w leśniczówce gajowego Cudo. To właśnie w tej okolicy miał miejsce przed laty tragiczny wypadek na polowaniu. Zginął miejscowy ubek, a Janas został oskarżony o rzekome uczestnictwo w spisku na jego życie, a także o przynależność do wrogiej organizacji. Na szczęście uniknął wówczas kary śmierci. Skazany na długoletnie więzienie nie przyznał się do winy. Nadal jest pewny, że to nie jego kula trafiła mężczyznę, który zmarł wskutek odniesionych obrażeń. Janas wraca, by oczyścić się z zarzutów. Pragnie ostatecznie wyjaśnić owianą tajemnicą sprawę. Próbuje wymusić na Cudo, by ten wyjawił mu prawdę o tamtym polowaniu. Dziwi się, że tak doświadczony gajowy nie doszedł wówczas zwierza. Kula, która trafiła dzika miała być jedynym dowodem świadczącym o jego niewinności. Tak naprawdę gajowy odnalazł wówczas ranne zwierzę. Wybrał kulę, której jednak nie pokazał nikomu. Z sobie tylko wiadowych powodów milczał tyle lat i milczy nadal. Nie chce wracać do tamtej tragedii. Radzi też Janasowi, by starał się zapomnieć i zaczął wszystko od początku. Jak naukę chodzenia. Do leśniczówki przyjeżdża Andrzej, namawia przyjaciela, by wrócił do Warszawy, podjął pracę w biurze projektowym. Przed wyjazdem Janasa z Biesowic gajowy wyznaje mu prawdę o polowaniu sprzed lat. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

IZBA TONÓW (7)

  • Odcinek serialu
  • 54 min

Jest rok 1962. Drogi przyjaciół z lat wojny znowu się krzyżują. Nie ma z nimi tylko Anny, która wyjechała do Paryża na stypendium i tam wybrała "wolność". Andrzej, który jeszcze w latach młodzieńczych podkochiwał się w Danucie, nadal darzy ją uczuciem. Łączy ich romans, spotykają się czasem, pospiesznie okazując sobie dowody miłości. Andrzej chciałby zatrzymać kochankę, mieć ją na stałe u swego boku, jednak ona nie zamierza zostawiać męża. Nie mogąc się zdecydować na tego jedynego wybiera kłamstwo i zdradę, dzieląc siebie między dwóch mężczyzn. Jerzy podjął nareszcie pracę. Sam wychowuje Kacpra, który wyrósł na mądrego i dobrze ułożonego chłopca. Starzy przyjaciele starają się podtrzymywać znajomość, organizują wspólne wypady do Nieporętu, oddając się żeglarskim szaleństwom. Wyczuwa się coraz mocniejsze napięcie między Danusią a Andrzejem. Mężczyzna cierpi, wiedząc, że po spotkaniu z nim ukochana wróci w ramiona męża. Również Dionizy przeżywa męki. Domyśla się, że jego żona ma romans z Andrzejem. Milczy jednak, jakby obawiał się, że jakakolwiek interwencja z jego strony może zmącić na pozór szczęśliwe i udane małżeństwo. Po kolejnej sprzeczce kochanków, dochodzi do tragedii. Podczas pobytu w Zakopanem Andrzej ginie w tajemniczych okolicznościach. Na pogrzeb przyjeżdża z Francji brat Jerzego, Zbigniew, który również wyemigrował za granicę. Jerzy wypytuje o Annę, której podobno niezbyt dobrze ułożyło się na obczyźnie. Rozmawiając o tragicznym wypadku w górach bracia zaczynają podejrzewać, że Andrzej mógł popełnić samobójstwo. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

NADZIEI ZA GROSZE (8)

  • Odcinek serialu
  • 47 min

Od dramatycznych wydarzeń minęło pięć lat. Jest rok 1967. Jerzy pracuje w Warszawie. Poznaje Iwę, z którą nawiązuje bliski kontakt. Jego syn Kacper jest w klasie maturalnej. Po otrzymaniu świadectwa dojrzałości zamierza zdawać do szkoły filmowej. Uzdolniony artystycznie chłopak swoją przyszłość chce związać z aktorstwem. Jerzy pracuje nad projektem nowoczesnej dzielnicy mieszkaniowej. Proponuje zastosowanie nowej technologii budowy. Ambitny, mądry pracownik staje się niewygodny dla wielu kolegów i przełożonych. Niebawem doświadczy na własnej skórze, że lepiej się "nie wychylać". Zarzuca mu się zaniedbanie obowiązków na budowie. Oba jego projekty zostają odrzucone. Mimo szeroko zakrojonej "nagonki" na Jerzego, część załogi solidaryzuje się z nim. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

SYNOWIE (9)

  • Odcinek serialu
  • 50 min

    Odcinek po raz pierwszy pokazany został w TVP w roku 2004.

Kacper Janas i Felek Morawski, syn Dionizego, są już na studiach. Spełniły się marzenia Kacpra, który dostał się do szkoły teatralnej. Felek wybrał jeden z wydziałów Politechniki Warszawskiej, nie garnie się jednak zbytnio do wiedzy. Jest ciekawy życia, ma głowę zaprzątniętą rozmaitymi pomysłami, rozpiera go młodzieńcza energia. Coraz bardziej opuszcza się w nauce. Oblewa kolejny egzamin u profesora Janasa. Dostaje jeszcze jedną szansę, ale jej nie wykorzysta. Na dodatkowy egzamin Felek w ogóle się nie stawia. Zostaje zatrzymany za spowodowanie wypadku drogowego. Próbuje załatwić kolejny termin egzaminu, wykorzystując znajomości. Wstawić ma się za nim u ojca Kacper. Janas jest nieugięty, daje synowi wykład o uczciwości, moralności, obowiązkach, szacunku dla drugiego człowieka, o patriotyzmie i honorze. Janas uznaje, że zbyt długo żył samotnie. Postanawia ułożyć swoje osobiste sprawy na nowo. Pragnie ożenić się z Iwą, o czym powiadamia syna. Kacper jest zaskoczony decyzją ojca, ale w gruncie rzeczy się cieszy. Tymczasem Felek, któremu Iwa bardzo się podoba, knuje podłą intrygę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

SEANS NIE OSTATNI (10)

  • Odcinek serialu
  • 49 min

W sanatorium przebywa Jakuszyn. Wśród pacjentów rozpoznaje Włodzimierza, z którym pracował w pierwszych dniach wolności na Ziemiach Odzyskanych. Włodzimierz prowadzi przyzakładowy teatr. Teatr ma być jednak przez dyrekcję zakładu zamknięty. Jakuszyn interesuje się tą sprawą i jedzie z Włodzimierzem na ostatnie przedstawienie. Spektakl "Wesela" kończy się pełnym sukcesem, dyrektor zmienia decyzję.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:25:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.