Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEDZICTWO BEETHOVENA. PRZESŁANIA DLA WSPÓŁCZESNOŚCI

  • Cykl dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2020
  • Barwny, 6 odcinków x 10 min

    Odc. 1. Beethoven i jego rękopisy
    Odc. 2. Beethoven – wzniosłość i entuzjazm
    Odc. 3. Beethoven i idea wolności
    Odc. 4. Beethoven i heroizm
    Odc. 5. Beethoven wobec natury i kultury
    Odc. 6. Obecność Beethovena w twórczości polskich kompozytorów

Wizjonerska twórczość Beethovena wywarła decydujący wpływ na kształt i rozwój europejskiej kultury muzycznej. Wpisując się w przypadające w roku bieżącym obchody 250. rocznicy urodzin mistrza z Bonn, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, organizator Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, przedstawia cykl sześciu dziesięciominutowych filmów.
W ramach edukacyjnego cyklu zaproszeni goście – artyści i naukowcy – przybliżają spuściznę kompozytora oraz próbują dać odpowiedź na pytania: dlaczego muzyka Beethovena nadal porusza i inspiruje, jakie jej cechy są aktualne dla dzisiejszego słuchacza.
Pięć odcinków cyklu skupia się wokół tematów – problemów dookreślających postać kompozytora i ujętych zostało tytułami nawiązującymi do minionych edycji Wielkanocnego Festiwalu: Beethoven i jego rękopisy (szkice i rękopisy jako ślady wyobraźni muzycznej i świadectwa osobowości); Beethoven – wzniosłość i entuzjazm (twórca klasyczny otwierający drogę epoce romantycznej); Beethoven i idea wolności (kompozytor wolny i wyzwolony); Beethoven i heroizm (twórca zaangażowany); Beethoven wobec natury i kultury (przenikanie się obu sfer w muzyce kompozytora).
Ostatni, szósty odcinek – Obecność Beethovena w twórczości polskich kompozytorów – omawia wpływ jego muzyki na Fryderyka Chopina i polskich klasyków XX wieku: Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Warstwę muzyczną filmów stanowią koncerty zespołu Shanghai Quartet, zarejestrowane w 2019 roku w Sukiennicach – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 04:53:59
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.