Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAREK NOWAKOWSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 25 min

Marek Nowakowski, urodzony w 1935 roku prozaik, należy do najwybitniejszych pisarzy polskich. W jego barwnej i dramatycznej biografii bardzo istotne miejsce zajmuje działalność w opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80.: Nowakowski publikował pod pseudonimem w paryskiej "Kulturze", należał do sygnatariuszy Memoriału 101 z 1976 roku, był jednym z założycieli i redaktorów niezależnego pisma literackiego "Zapis" powstałego w 1977 roku, publikował w drugim obiegu, m. in. głośny "Raport o stanie wojennym". W marcu 1984 r. za tę działalność został aresztowany i oskarżony o działalność na szkodę PRL.
Od początku lat 60. Nowakowski, jako figurant Nowy, był inwigilowany przez SB, przy czym szczególnie intensywnie w latach 70. i 80. , co stało się tematem jego książki "Kryptonim Nowy. Tajemnice mojej esbeckiej teczki wydanej w tym roku". Film opowiada m. in. o tym epizodzie biografii pisarza, przypominając jego działalność opozycyjną oraz towarzyszące jej represje i szykany ze strony SB, które miały swe dramatyczne, ale i komiczne konsekwencje.
Marek Nowakowski, występując w odcinku "Erraty do biografii" o Wojciechu Albińskim powiedział, że "Wojtek, aby zrealizować swoje wyobrażenie o wolności, musiał wyjechać z PRL, a on sam potrafił być wolnym w tej klatce". Dlatego film ten jest również rozmową o wolności i niezależności pisarza zarówno w PRL, jak i III RP. W filmie wykorzystano materiały z teczki Marka Nowakowskiego z IPN. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.04.27 10:33:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.