Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAUKA LATANIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2021
  • Barwny, 74 min

Co roku w Polsce w instytucjonalnej pieczy zastępczej, czyli domach dziecka, rodzinach zastępczych spokrewnionych lub zawodowych oraz innych instytucjach opiekuńczych, przebywa ponad 70 tysięcy dzieci i młodzieży. Zdecydowana większość z nich ma żyjących rodziców. Rodziców niewydolnych, dysfunkcyjnych, pogrążonych w nałogach. Czasami dziecko przebywa w instytucji tylko parę lat, czasami kilkanaście. Czekając na to, żeby rodzice wrócili do normalności i odebrali ich z instytucji, sami snują, często naiwne, marzenia o własnej rodzinie i własnym samodzielnym życiu. Najczęściej ten moment powrotu do biologicznej rodziny nigdy nie następuje.
Marietta, Michał i Ania to trójka bohaterów, z których każde przebywało przez dłuższy lub krótszy czas w domach dziecka. Każde z nich ma żyjącą matkę, byłą lub obecną alkoholiczkę. Ojcowie, najczęściej tez alkoholicy, są nieobecni w ich życiu. Po opuszczeniu domu dziecka, ruszają w świat, rozpocząć własną samodzielność. Przyglądając się fragmentom życia tej trójki bohaterów, pragnę zadać pytanie, czy wyjście z zaklętego kręgu złej rodziny jest możliwe i czy uda się bohaterom zbudować bliskie relacje, założyć własne rodziny.
18-letnia Marietta lada chwila ma otrzymać mieszkanie socjalne. Wprowadzi się tam ze swoim ślepym kotem Ozyrysem, pragnie przygarnąć jeszcze psa. Marietta dzieciństwo spędziła tułając się z matką alkoholiczką po ośrodkach pomocy. Teraz pragnie przerwać zaklęty krąg niepowodzeń i zaznać stabilizacji we własnym domu. W tych staraniach wspiera ją jej dziewczyna Julia. Największym marzeniem Michała jest jak najszybsze założenie własnej rodziny. Naiwne pragnienia wynikają po części z ogromnego głodu uczuć, a z drugiej strony z niepełnosprawności intelektualnej. Oddany w wieku dwóch lat do domu dziecka, nigdy nie miał kontaktu ze swoją matką, która nie zabierała go na święta ani wakacje. Kiedy skończył 18 lat i zaczął pracować, wyciągnęła ręce po pieniądze. Michał, osoba pogodna i ciepła, związek z dziewczyną wyobraża sobie tak jak romantyczny film.
25-letnia Ania, która swoje nastoletnie lata spędziła w domu dziecka, jest matką czwórki dzieci, z których dwójka poszła do adopcji. Ania i jej partner, starszy od niej o 20 lat Krzysztof nie potrafili stworzyć stabilnego domu dla swoich dzieci. Anię zastajemy w momencie, kiedy dwójka jej młodszych dzieci trafia również do rodziny zastępczej, ale Ania ma szansę na ich odzyskanie. Samodzielnemu życiu towarzyszą lęki i niepewność. Samodzielność oznacza wolność, która jest piękna ale jednocześnie trudna. Jakich wyborów dokonają moi bohaterowie? Czy sobie poradzą? Jakie domy zbudują dla siebie, swoich partnerek i partnerów? Jakimi będą rodzicami dla swoich dzieci? Film próbuje również zwrócić uwagę na system pomocy rodzinie, który funkcjonuje w Polsce. O losach dzieci decydują często, nie - czujący ludzie, ale przestraszeni urzędnicy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.03.01 05:08:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.