Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DAR WOLNOŚCI

  • Tytuł alternatywny: CZAS PRÓBY
  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2019
  • Barwny + czarno-biały, 4 odcinki

    Odcinek 1: Mechanik 303. Tadeusz Terlikowski. 16 min
    Odcinek 2: Szkoła cichociemnych. Jan Towarnicki. 13 min
    Odcinek 3: Bombowy as. Bohdan Jan Ejbich. 18 min
    Odcinek 4: Oddział Ponurego. Krystyna Witecka. 21 min
    Odcinek 5: Edmund Bardecki. "Za Monte Cassino". 18 min

Mechanik 303. Tomasz Terlikowski: Dywizjon 303 to była największa przygoda i przyjaźń, tak mówi bohater filmu: kpt. Tadeusz Terlikowski. Urodził się 17 listopada 1917 r. w Bacewiczach koło Bobrujska (dzisiejsza Białoruś). W latach 1937-1939 służył w 13. Eskadrze I Pułku Lotniczego na Okęciu w Warszawie. We wrześniu 1939 r. walczył w obronie Polski. Następnie, po ewakuacji przez Rumunię i Bliski Wschód, zasilił szeregi 145. Polskiego Dywizjonu we francuskim Lyonie. Po kapitulacji Francji, przez Hiszpanię i Algierię, przedostał się do Szkocji. Po ukończeniu szkoły mechaników w Blackpool trafił do Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej.
Szkoła Cichociemnych. Jan Towarnicki: Jan Towarnicki, Cichociemny i szef wyszkolenia taktycznego Cichociemnych. Bojowy Znak Spadochronowy 889/1326. Zatwierdzony Rozkazem Naczelnego Wodza 20 listopada 1944 roku.
Urodzony 17 kwietnia 1915 roku w Wysocko Wyżne w województwie lwowskim. W 1931 roku wstąpił do Związku Strzeleckiego a w roku 1933 do Wojska Polskiego z przydziałem do 2 kompanii, 5 Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. W roku 1935 ukończył kurs celowniczych i strzelców wyborowych. W roku 1938 przeszedł do cywila. Zmobilizowany w roku 1939. W Kampanii Wrześniowej starszy strzelec, dowódca drużyny w 3 kompanii 5 Pułku Strzelców Podhalańskich. Po agresji sowieckiej na Polskę, 21 września 1939 roku przekroczył granicę węgierską i został internowany. Na początku maja 1940 roku, w grupie 23 osób zbiegł z internowania i przez Jugosławię i Włochy dotarł 10 maja do Francji. Po kapitulacji Francji przedostał się do Anglii. Przeniesiony do Glasgow w Szkocji i przydzielony do służby w sądzie polowym. Wstąpił do formującej się 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Uczestnik największej operacji powietrzno - desantowej II wojny światowej Market - Garden w Holandii, zwanej Bitwą o Arnhem. Kapral, dowódca 2 plutonu, 3 Batalionu Spadochronowego. 21 września 1944 roku skok spadochronowy na Driel (samolot nr 77) w centrum ostrzału niemieckich karabinów maszynowych i moździerzy. W roku 1953 wyemigrował do Kanady i osiedlił się w Toronto (Ontario). Do emerytury pracował w fabryce samochodów Ford.
Bombowy As. Bohdan Jan Ejbich: Urodził sie 22 października 1916 roku w rosyjskim Saratowie w patriotycznej rodzinie Jana Ejbicha, podpułkownika Wojska Polskiego. Maturę zdał w Gimnazjum o.o Marianów na Bielanach, rok spędził na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego a następnie został absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa. W trakcie Wojny Obronnej w 1939 roku służył jako podporucznik w rzucie technicznym 1 Pułku Lotniczego. Internowany w rumuńskiej Corabii nad Dunajem, poprzez Liban dostał się do Marsylii i rozpoczął służbę w Polskich Siłach Powietrznych we Francji. Po klęsce Francji służył w Anglii, gdzie został przydzielony do baz lotniczych Castle Kennedy i Mona, szkolących personel powietrzny RAF. W 1943 roku został przydzielony do 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej”. Działania bojowe zakończył 44 lotami operacyjnumi uzyskując stopień kapitana (Flight Lieutenant) i został odkomenderowany na studia politechniczne. Po wojnie podjął pracę jako inżynier projektant urządzeń elektrycznych w Westinghouse Brake and Signal. W roku 1952 wyemigrował do Kanady i pracował jako inżynier w dużych przedsiębiorstwach Canadian General Electric, Reliance Electric oraz Federal Pioneer Electric.
Oddział Ponurego. Krystyna Witecka: Krystyna Witecka ps. Przekora, sanitariuszka oddziału Cichociemnego Jana Piwnika ps. Ponurego. Urodzona 8.01.1925 w Warszawie. Ojciec był kapitanem Wojska Polskiego, mama córką pułkownika, prowadziła dom. Nic nie zapowiadało tragedii, która wywraca Jej cudowne życie do góry nogami. W obliczu okupacji niemieckiej wstępuje do Armii Krajowej, do oddziału leśnego pod dowództwem Jana Piwnika ps. Ponurego, Cichociemnego wysłanego do Polski, by organizować Podziemie Niepodległościowe. Zostaje żołnierzem strzelcem, oraz sanitariuszką w partyzantce, stając się pełnokrwistą wojowniczką. Oddział reagując na masakrę w Michniowie bierze udział w odwecie na Niemcach. Po wojnie więziona przez komunistów za udział w akcjach polskiego podziemia, wychodzi na wolność lecz jest nieustannie inwigilowana. Opuszcza kraj, emigruje do Kanady, aby żyć z rodziną na wolności.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 05:12:43
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.