Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TU RADIO SOLIDARNOŚĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2022
  • Barwny + czarno-biały, 53 min

Radio Solidarność po raz pierwszy nadawało w stanie wojennym 12 kwietnia 1982 roku w Warszawie. Była to inicjatywa podziemnych działaczy Solidarności i wieloletnich działaczy opozycji Zofii i Zbigniewa Romaszewskich.
W odbiorze społecznym poza silnym emocjonalnym charakterem tej inicjatywy (w przeciwieństwie do podziemnej prasy trafiało również do ludzi nie zaangażowanych w działalność opozycyjną, w tym związanych z władzami PRL) było to też pokazanie władzom, że po czterech miesiącach po wprowadzeniu stanu wojennego, represjach wobec demokratycznych struktur Związku i opozycji, opór trwa i jego uczestnicy dysponują nadal poparciem społecznym oraz zdolnościami organizacyjnym i technicznymi.
Z punktu widzenia przekazywania informacji radio Solidarność ze względu na skalę nie mogło w żaden sposób konkurować z oficjalną propagandą reżimu wojskowego. Była to rola informacyjnie marginalna, ale symboliczne ogromna. Ta pierwsza transmisja miała wielkie znaczenie, bowiem pokazywała, że opór przeciwko władzy trwa i biorąc nawet pod uwagę ogólnie widoczne publiczne reakcje władzy, iż ma znaczenie. Audycje Radia Solidarność były szczególnie w 1982 roku wielkim psychologicznym wsparciem zarówno dla pozostałych działaczy opozycji demokratycznej jak i dla udręczonego warunkami życia w PRL społeczeństwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 05:14:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.