Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JEDEN MARZY, DRUGI NIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2022
  • Barwny, 29 min

"Zabrałbym ją gdzieś na wyspy takie fajne, na randkę". "Do restauracji bym ją zabrał! Świece, kwiaty, kwiatów to pełno!", "Zamiast kwiatów to topy!" - śmieje się grupa chłopaków z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Siedzą w męskim kręgu, zamknięci w pokoju z zakratowanymi oknami. Bije od nich młodzieńczy blask i radość z poczucia braterstwa.
Widzimy ich podczas rutyny dnia codziennego - porannej musztry, pracujących w pocie czoła w warsztacie, grających w piłkę na spacerniaku, uczących się podstawowych zwrotów języka angielskiego. Dni, tygodnie, a nawet miesiące, zlewają się w jedno. Czas stoi w miejscu, tylko za oknami zmieniają się pory roku. "Tak się naćpałem, że ze schodów prawie spadłem", "Gdy moja siostra zmarła, to zawołałem mamę, bo na niebie zauważyłem trzy aniołki", "A mi śniło się, że po meczu złapała mnie policja i mnie zbiła" - słyszymy kolejne fragmenty rozmów. Chłopaki dopowiadają swoje anegdoty, dodając sobie animuszu. Mieszają w nich wspomnienia i sny, sacrum i profanum, Boga i wódkę.
Chłopaki spotykają się z dziewczynami z liceum fryzjerskiego. Siedzący w dwóch przeciwległych obozach nastolatkowie oswajają się ze sobą. Dawid opowiada, że zanim trafił do Ośrodka przez siedem miesięcy ukrywał się przed policją. Najbardziej pewny siebie Greku ujawnia, że w nocy, gdy w Ośrodku gasną światła, nawet najtwardsi płaczą w poduszkę. Z kolei Krzysiek przyznaje, że nie wie, co z nimi będzie po wyjściu na wolność.
"Ja do Holandii miałem jechać". "A ja do Anglii". "Teraz człowieku to za łubiankę truskawek wiesz ile płacą?". W rozmowach chłopaków powraca temat emigracji zarobkowej. Nastolatkowie starają się zagłuszyć myśli, że po wyjściu na wolność, sami będą musieli stawić czoła obojętnej rzeczywistości. Z ich opowieści wynika, że świat zewnętrzny jest dużo bardziej przerażający niż życie za murami Ośrodka.

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2025.06.07 00:42:38
© 1998-2025 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.