Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIEDLISKO

  • Serial fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1999. 01. 02
  • Barwny (Kodak), 9 odcinków x ok. 50 min

    Lokacje: Stare Juchy, Ełk, Warszawa.

    W filmie wykorzystano obrazy Marcina Kołpanowicza oraz fotogramy Zbigniewa Gucwy.

"Jest to opowieść o ludziach dojrzałych, którzy po trzydziestu latach małżeństwa przenoszą się na wieś i odkrywają na nowo łączącą ich miłość" - tak krótko scharakteryzował "Siedlisko" Janusz Majewski. Nie krył przy tym, że jego najnowszy serial jest utworem na poły autobiograficznym. Dość przypomnieć, że zdjęcia do cyklu powstawały w okolicach Starych Juch na Mazurach, gdzie reżyser ma posiadłość, którą sam przebudowywał i remontował. Zaangażował się nawet w życie lokalnej społeczności. Wszystko to, odpowiednio wymieszane z fabularną fikcją, znalazło wyraz w "Siedlisku". Reżyser zadbał też o należyte wyeksponowanie mazurskiej przyrody, ciągle pięknej, mimo licznych szkód i dewastacji spowodowanych przez niefrasobliwych turystów. Dlatego, podobnie jak w "Chłopach" Jana Rybkowskiego, rytm akcji w serialu podporządkowany został naturalnemu biegowi pór roku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1

  • Odcinek serialu
  • 49 min

Bohaterami "Siedliska" są malarka Marianna i jej mąż Krzysztof. Pewnego dnia dowiadują się, że Marianna otrzymała w spadku po zmarłej ciotce Róży nieruchomość na Mazurach. W pierwszej chwili nawykli do miejskiego życia małżonkowie chcą spieniężyć posiadłość. W tym celu jadą do Ełku, by załatwić sprawę w majestacie prawa. Jednak powodowana sentymentem Marianna pragnie najpierw zobaczyć dom Róży, w którym przed laty spędzała wakacje. Niestety, upływ lat sprawił, że niedokładnie pamięta drogę. Na szczęście w lesie spotykają niejakiego Wolfa, dość tajemniczego osobnika, który wskazuje im właściwą drogę do Panistrugi.

2

  • Odcinek serialu
  • 49 min

Marianna z Krzysztofem wybierają się do mieszkania syna Jacka, by przypilnować wnuka Jasia. Jego rodzice bowiem idą na premierę filmu w kinie. Niedługo po wyjściu młodych dziadkowie usypiają chłopca. Czekanie na powrót dzieci umila im gra w "Scrabble". Wspólnie starają się znaleźć właściwą definicję słowa "siedlisko". Wkrótce znów wyjeżdżają na Mazury. Panistruga żyje chrztem synka Kowalów i uświetniającą tę uroczystość zabawą. W zagrodzie Róży, Krzysztof, naprawiając płot, niespodziewania wpada do dołu po bimbrze. Z opresji ratują go Marianna i Józek. Niebawem w odwiedziny przyjeżdża Jacek z żoną i synkiem. Jasio znika gdzieś z psem. Zaniepokojony Krzysztof rusza na poszukiwania wnuka.

3

  • Odcinek serialu
  • 50 min

Trwa remont i rozbudowa domu odziedziczonego po pani Róży. Wraz z pracami budowlanymi pojawiają się liczne kłopoty, które spadają na głowę Marianny. Nie dość, że użera się z robotnikami, to jeszcze musi przyprowadzić furmankę cementu, gdyż sołtys Kotula wprowadził się w stan ciężkiego upojenia alkoholowego. Wódka staje się przekleństwem Marianny, ale i ważnym argumentem w negocjacjach z majstrem Bugałą, na którym umęczona kobieta usiłuje wymóc bardziej efektywną pracę. Na tym jednak nie kończą się kłopoty państwa Kalinowskich. Pewnego dnia Krzysztof odkrywa, że w pobliskim jeziorze rozpleniło się podejrzane zielsko. Zaniepokojony jedzie wraz z żoną na przeciwległy brzeg, gdzie znajduje się zakład doświadczalny Akademii Rolniczej. Tam poznają profesora Wanata, którego przywożą do Panistrugi na wizję lokalną. Ku uciesze Kalinowskich uczony stwierdza, że wodorosty są oznaką czystej wody. Marianna i Krzysztof zapraszają profesora na uroczysty obiad z udziałem całej rodziny, dla uczczenia 30. rocznicy ich poznania się.

4

  • Odcinek serialu
  • 49 min

Do Panistrugi przyjeżdża Basia Resko, doktorantka Krzysztofa. Przywozi ją samochodem jej przyjaciel, biznesmen Witold Jaszczuk. Urodziwa Basia okazuje wyraźne zainteresowanie swym promotorem, co wzbudza niepokój Marianny. Mimo to pozwala, by mąż popłynął z dziewczyną do profesora Wanata na konsultacje. Zostaje sama z Witoldem, który próbuje ją uwodzić, a nawet obiecuje kupno kilkunastu obrazów do swojego banku. Wieczorem nadciąga silna burza. Mimo to Krzysztof i Basia decydują się wracać łodzią. Niestety, silnik szybko odmawia posłuszeństwa i pan Kalinowski musi chwytać za wiosła, co kończy się dlań atakiem serca. W jakiś czas potem Marianna odbiera telefon, że mąż w stanie ciężkim przebywa w szpitalu w Ełku. Zdenerwowana jedzie co tchu do lecznicy. Na miejscu przekonuje się jednak, że zdrowiu Krzysztofa nie zagraża niebezpieczeństwo. Co więcej, jej małżonek rozpoznał w jednym z lekarzy szkolnego kolegę, co stało się dogodnym pretekstem do wspólnych śpiewów i tańców.

5

  • Odcinek serialu
  • 50 min

Trwa rozbudowa domu. Marianna jedzie do Ełku i z tamtejszej poczty dzwoni do Witolda, prosząc o przesłanie zaliczki. Wkrótce do Panistrugi przyjeżdżają Zarzyccy z prezentami. Piękno okolicy robi na nich wielkie wrażenie. Podczas poświęcenia kapliczki, ufundowanej przez Kalinowskich przed figurką zbiera się grupa ludzi ze wsi. Korzystając z okazji Marianna zaprasza na obiad Gustawa Wolfa, który opowiada jej historię majątku ciotki Róży. W Kalinowskich z wolna dojrzewa myśl o Bożym Narodzeniu spędzonym w Panistrudze wspólnie z rodziną. Marzenia rychło przerywa tzw. proza życia. Tym razem Marianna musi jechać do chorej stryjenki.

6

  • Odcinek serialu
  • 50 min

Marianna w pracowni kopiuje obrazy. Bliźniacy spotykają Krzysztofa na torach i przypominają mu o imieninach Marii. Krzysztof wraca do domu z kwiatami dla żony. Listonosz przywozi telegram z wiadomością, że Iza złamała nogę. W związku z tym Marianna postanawia zabrać Jasia do siebie. Chłopca przywozi samolotem Piotr Zarzycki. Podczas gdy Krzysztof z Piotrem wspólnie podziwiają Mazury z lotu ptaka, Marianna wypływa z wnukiem na jezioro. Spotykają Wolfa, łowiącego ryby. Następnego dnia dzwoni Jacek z hiobową wieścią - właściciel wyrzuca ich z mieszkania. Krzysztof i Marianna decydują się na przeprowadzkę do Panistrugi i oddanie swojego warszawskiego mieszkania Jackowi i Izie. Jadą do Warszawy. Krzysztof wpada na UW, by porozumieć się z dziekanem co do zmiany trybu swoich zajęć i spotyka tu Basię. Marianna zaś idzie do galerii, której właścicielka kupuje od niej obrazy. Spotyka swojego znajomego, Witolda Jaszczuka, od niedawna kochanka pani Zuzy. Po załatwieniu drobnych sprawunków organizują przeprowadzkę najważniejszych rzeczy, zwłaszcza książek, do Panistrugi. Tuż po powrocie gospodarzy, przyjeżdża weterynarz, żeby zaszczepić psa. Szczepienie ma niecodzienny przebieg.

7

  • Odcinek serialu
  • 50 min

Marianna planuje zburzenie jednej ze ścian i budowę kominka. Do wykonania tej pracy zamierza zaangażować fachowca. Helena proponuje, by zamiast niego zatrudnić Józka i Wójcika. Krzysztof jedzie do miasta po zakupy. Po drodze spotyka Kotulę, u którego zamawia cement i cegły. Przed bankiem natrafia na dr. Kulę. Wspomina z nim dawne, dobre, studenckie czasy. Zwierza się, że otrzymuje regularne listy od doktorantki Basi. Kula zaś prosi Kalinowskiego o pomoc w organizowanej przez siebie aukcji, z której dochód chce przeznaczyć na zakup ultrasonografu. Wie bowiem, że syn Krzysztofa jest filmowcem i zna wielu sławnych aktorów. Może jeden z nich dałby się namówić na poprowadzenie aukcji, przez co znacznie zyskałaby na atrakcyjności. Wkrótce do Panistrugi przyjeżdżają Kasia z Robertem. Kasia z pasją uprawia swój zawód artysty fotografika i na razie nie myśli o powiększeniu rodziny. Podczas spaceru Marianna przeprowadza z córką poważną rozmowę na temat wiary i szczęścia. Namawia ją też, by zaryzykowała i zdecydowała się na dziecko. Po obiedzie Helena okazuje zaniepokojenie długą nieobecnością Wolfa. Złe przeczucia zaczynają też trapić Mariannę, która postanawia sprawdzić, dlaczego ich znajomy tak długo nie daje znaku życia.

8

  • Odcinek serialu
  • 49 min

Listonosz Pacała przywozi pocztę. Wśród korespondencji Marianna znajduje list Basi do Krzysztofa. Zdenerwowana jedzie rowerem do profesora Wanata. Zastaje u niego doktorantkę Krzysztofa. Odbywa z dziewczyną poważną rozmowę. W drodze powrotnej spotyka męża i zaczyna mu robić wymówki. Krzysztof, zaskoczony zazdrością żony, wsadza ją do samochodu i zabiera do domu. Nazajutrz po małżeńskim konflikcie nie ma śladu. Kalinowscy w błogim nastroju spożywają śniadanie. Idyllę przerywa krzyk pobitej przez męża Kotulowej. Wkrótce zjawia się sam Kotula z furmanką pełną prosiąt, gęsi i kaczek. Zamierza to wszystko sprzedać, by zdobyć pieniądze na wysyłkę do firmy, która obiecała mu wielką wygraną. Kalinowscy usiłują mu wytłumaczyć, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa. Tymczasem Wolf zostaje wypisany ze szpitala. Marianna z Krzysztofem zabierają go do siebie i otaczają niezwykle troskliwą opieką. Mimo to starzec niebawem umiera. Po pogrzebie zwraca się do Kalinowskich mec. Duży. Okazuje się, że Wolf zapisał w testamencie Mariannie lasy, ziemie i browar, zarekwirowane przez państwo w 1945 r. W łóżku Wolfa zaś Kalinowscy znajdują szkatułkę pełną złotych carskich pięciorublówek, tzw. świnek.

9

  • Odcinek serialu
  • 50 min

W domu trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Na podwórze zajeżdża traktorzysta i organista z opłatkiem. Marianna zaprasza ich na poczęstunek. W gabinecie Krzysztofa malarka przygotowuje ozdoby choinkowe. Mąż zaś umila jej czas, snując ciekawe opowieści na temat historii herbaty. Nadchodzi Wigilia. Do Panistrugi przyjeżdżają dzieci, ciotki i Zarzyccy. Marianna z Jasiem ubierają choinkę. Malwina z Teodorą wspominają młode lata. Edzio gra na fortepianie kolędę "Gdy się Chrystus rodzi". Wreszcie wszyscy zbierają się w salonie, składają sobie wigilijne życzenia. Kaśka ma dla rodziców wspaniałą niespodziankę.

2024.03.01 02:35:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.