Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWORIANSKOJE GNIEZDO

  • Tytuł polski: SZLACHECKIE GNIAZDO
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    ZSRR
  • Rok produkcji:
    1969
  • Gatunek:
    Film psychologiczny, Film obyczajowy
  • Barwny, 2994 m, 104 min

Wydane w 1859 r. "Szlacheckie gniazdo", jedno z najbardziej poczytnych dzieł Iwana Turgieniewa, przeniósł na ekran po raz pierwszy w 1915 r. rosyjski reżyser Władimir Gardin. Później przez całe dziesięciolecia kino nie interesowało się tą powieścią. Dopiero w 1969 r. sięgnął po nie Andriej Michałkow-Konczałowski, który dokonał śmiałej adaptacji "Szlacheckiego gniazda", włączając do filmu sceny i postaci także z innych utworów pisarza. Bardziej niż na przeniesieniu treści fabularnych zależało Konczałowskiemu i współscenarzyście Walentinowi Jeżowowi na oddaniu poetyki tekstu, bogactwa zawartych w nim emocji, finezji psychologicznej i ideałów moralnych autora. Klimat literackiego oryginału podkreśla jeszcze wyraźnie wyczuwalna nostalgia za tamtym bezpowrotnie minionym światem. Film zachwyca niezwykle staranną oprawą plastyczną, jubilerską dbałością o detale, malarską urodą kadrów, świetnym operowaniem wyciszonym dźwiękiem. Miejsce centralne w filmie zajmuje Fiodor Ławrecki, tak częsty w klasycznej literaturze rosyjskiej przedstawiciel "ludzi zbędnych". Jest człowiekiem inteligentnym, szlachetnym, o postępowych poglądach, ale zupełnie pozbawionym woli i umiejętności wprowadzania swych pomysłów w czyn. Po długim pobycie za granicą i rozstaniu z żoną - piękną, poślubioną z miłości, ale upokarzającą go i wiarołomną Warwarą (w tej roli Beata Tyszkiewicz), Ławrecki wraca do kraju, żeby rozpocząć tu nowe życie. W domu, oddychając swojską atmosferą, nabiera energii, odzyskuje wewnętrzną harmonię, a pozycja "pana na włościach" bardzo mu odpowiada. Zarządza majątkiem, składa wizyty sąsiadom, spotyka się z dawnymi znajomymi. Odwiedza też młodziutką sąsiadkę Lizę i zakochuje się w niej. Dziewczyna odwzajemnia jego miłość i w imię tego uczucia odrzuca oświadczyny wysokiego urzędnika z Petersburga. Kiedy z Paryża przychodzi wiadomość o śmierci Warwary, wydaje się, że już nic nie stanie obojgu zakochanym na drodze do szczęścia. Niestety, ich radość nie trwa długo. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
    Andriej Konczałowski
     
  • Scenariusz
    Walentin Jeżow
     
    Andriej Konczałowski
     
  • Zdjęcia
    Georgij Rerberg
     
  • Scenografia
    Aleksander Bojm
     
    Nikołaj Dwigubski
     
    Michaił Romadin
     
  • Muzyka
    Wiaczesław Owczinnikow
     
  • Obsada aktorska
    Irina Kupczenko
    Liza
    Leonid Kułagin
    Ławrecki
    Warwara Pawłowna
    Aleksander Kostołomocki
    Lemm
    Nikita Michałkow
    książę Nielidow

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZLACHECKIE GNIAZDO
Powieść
AutorIwan Turgieniew
2017.02.11 06:11:17
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.