Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOSCA ADDIO

  • Tytuł polski: ŻEGNAJ MOSKWO
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Włochy
  • Rok produkcji:
    1987
  • Język:
    włoski
  • Barwny, 96 min

Jak zaznaczają twórcy na wstępie, film powstał na podstawie autentycznej historii Idy Nudel i jest dedykowany tym wszystkim na całym świecie, którzy obecnie cierpią prześladowania z powodu swej wiary i przekonań.
Akcja rozpoczyna się w Moskwie w 1970 roku. Z obozu pracy wraca Yuli, rosyjski Żyd prześladowany przez władze komunistyczne. Na dworcu kolejowym wita go wierna kochanka Ida Nudel. W Yulim i siostrze Idy, Elenie, dojrzewa myśl o emigracji. Ida, niezwykle przywiązana do rodzinnej Moskwy, ciągle się waha. Jednak, gdy milicja brutalnie rozpędza uczestników żydowskiej uroczystości religijnej, opory znikają. Sam zamiar wszakże nie wystarczy. Trzeba jeszcze dostać wizę, a to graniczy z cudem. Trójka bohaterów nie daje za wygraną. Ida, Elena i Yuli załatwiają biurokratyczne formalności, zdobywają niezbędne pieniądze. Teraz potrzeba tylko dobrej woli władz. A to również w Związku Radzieckim graniczy z cudem. Jednak Yuli i Elena, ku swemu radosnemu zdumieniu, dostają pozwolenie na wyjazd. Ida, niestety, nie. Jest naukowcem, astronomem i choć jej badania nie mają znaczenia dla bezpieczeństwa państwa, ten pretekst wystarcza. Bohaterka staje przed dylematem: powiedzieć o wszystkim Yuliemu i Elenie, czy zataić prawdę, umożliwiając im wyjazd bez wyrzutów sumienia. Wybiera to drugie wyjście. Nadludzkim wysiłkiem woli opanowuje wewnętrzny ból, związany z nieuchronnym (i prawdopodobnie definitywnym) rozstaniem z siostrą i ukochanym. Wsiada z nimi do pociągu, jadącego do Wiednia i tuż przed kontrolą graniczną niepostrzeżenie wyskakuje. Wraca do Moskwy, gdzie od nowa rozpoczyna starania o wizę, oczywiście bezowocne. Jej desperacja oraz coraz ściślejsze kontakty z "elementami wywrotowymi" skutkują szykanami władz. Kiedy kolejne ostrzeżenia pozostają bez echa, Ida zostaje wysłana do jednego z syberyjskich łagrów. Gdy przyjeżdża na miejsce, ku swemu przerażeniu konstatuje, że trafiła do obozu dla mężczyzn.
Nagroda Jury Ekumenicznego dla Mauro Bologniniego na Światowym Festiwalu Filmowym w Montrealu (1987). [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
    Mauro Bolognini
     
  • Scenariusz
    Nicola Badalucco
     
    Lucia Drudi Demby
     
    Robert Balchus
     
    Mauro Bolognini
     
    Eric Bercovici
     
  • Zdjęcia
    Ennio Guarnieri
     
  • Scenografia
    Francesco Frigeri
     
  • Muzyka
    Ennio Morricone
     
  • Obsada aktorska
    Liv Ullmann
    Ida Nudel
    poeta Yuli
    Aurore Clement
     
    Francesca Ciardi
     
    Anna Galiena
     
    Carmen Scarpitta
     
2017.02.11 06:12:48
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.