Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RODZINA LEŚNIEWSKICH

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1980
  • Premiera:
    1983. 10. 20
  • Gatunek:
    Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 89 min

    Film zrealizowany z materiałów serialu telewizyjnego "Rodzina Leśniewskich".

Do nowego bloku wprowadzają się lokatorzy, wśród nich państwo Leśniewscy ze swymi "pociechami" - 15-letnią Agnieszką, 14-letnim Leszkiem i 6-letnimi bliźniętami - Beatką i Pawełkiem - zwanymi "Bąblami". Po początkowym rozgardiaszu, spowodowanym przeprowadzką, życie wraca da normy - ojciec co rano wychodzi do pracy, Agnieszka i Leszek do szkoły, a mama prowadzi dom i zajmuje się ,,Bąblami". Pewnego dnia ekipa telewizyjna przeprowadza wywiad z robiącą zakupy panią Leśniewską, zadając jej pytanie "jak się samorealizuje". Obładowana siatkami, pilnująca maluchów odpowiada, że nie ma czasu na takie rzeczy. Kiedyś studiowała pedagogikę, lecz musiała przerwać studia, by poświecić się wychowywaniu dzieci. Teraz chętnie powróciłaby do nauki. Podczas obiadu rodzina ogląda program w telewizji. Domownicy, zdziwieni nieco wypowiedzią matki, pewni, że zapomniała już o swych planach, postanawiają pomóc w ich realizacji.
Zbliżają się imieniny mamy, trwają gorączkowe przygotowania. Starsze dzieci wysupłują swe oszczędności, "Bąble" sprzedają butelki, by wreszcie w uroczystym dniu wręczyć mamie kilka par kapci - niestety nie byli oryginalni w pomysłach. Najważniejsze są jednak życzenia powrotu na studia i zobowiązanie przejęcia wszystkich domowych obowiązków.
Odtąd, kiedy mama jest na wykładach, w domu wre praca. Agnieszka czuje się panią domu, przygotowuje posiłki, pomagają w tym maluchy. Wszyscy sprzątają, piorą, robią zakupy. Zdarzają się zabawne i mniej zabawne sytuacje (jak ta, kiedy białe rzeczy zostały uprane razem z tzw. kolorami), ale starają się wszystko robić najlepiej jak potrafią, a na mamę wracającą z zajęć zawsze czeka gotowy obiad.
Agnieszka czasem ma już dość tej nagłej samodzielności, a niesforne "Bąble" także buntują się przeciwko nieobecności matki i, chcąc zatrzymać ją w domu, postanawiają się zaziębić. Plan jednak się nie udaje. Dzieci zaczynają nabierać większej samodzielności - wychodzą z domu, nawiązują znajomości z sąsiadami. Zwłaszcza odpowiada im towarzystwo jednego z nich, "Dziwnego", byłego cyrkowca, z którym znakomicie się bawią. "Dziwny" pomaga również Agnieszce, która ma kłopoty z gimnastyką. Treningi pod jego kierunkiem zaczynają przynosić dobre efekty.
Tuż przed Bożym Narodzeniem zaczyna nabrzmiewać konflikt między ojcem a Leszkiem. Ojciec niesłusznie podejrzewa syna o wagarowanie, zapomniawszy, że sam podpisał Leszkowi, zapalonemu modelarzowi, zgodę na odwiedzanie lotniska. W Wigilię, po awanturze, Leszek ucieka z domu. Ojciec jednak odnajduje go, nieporozumienie zostaje wyjaśnione i wszyscy zasiadają do wigilijnej wieczerzy. Tato tradycyjnie przebiera się za Mikołaja.
Niesprzyjająca zimowa aura przynosi epidemię grypy. Z opresji usiłuje ratować chorych ciocia Tosia.
Tymczasem mama przygotowuje się do ważnego egzaminu. Ma wielką tremę, bowiem egzaminatorem jest surowy profesor Radosz. "Bąble" postanawiają więc pomóc i "interweniować" u profesora. Wybierają się doń na "wywiadówkę" w towarzystwie jednego z sąsiadów, miłego starszego pana, który - jak się okaże - jest dawnym kolegą Radosza. Na uniwersytecie malcy sprawiają sporo zamieszania, trafiając do sali, w której zostają poddani testom psychiatrycznym. Wreszcie, jako "wnuki" Radosza trafiają do jego gabinetu.
Wieczorem przybiega mama z radosną nowiną - zdała egzamin "na piątkę". Przychodzą z gratulacjami sąsiedzi i ciocia Tosia. A "Bąble" konspiracyjnie pałaszują pod stołem tort przysłany im przez profesora Radosza.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NIE GŁASKAĆ KOTA POD WŁOS
Powieść
AutorKrystyna Boglar

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 02:09:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.