Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARVO PART. GRA LICZB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny, 48 min

Tytułową grą liczb jest zapis nutowy - szereg umieszczonych na pięciolinii znaków graficznych odzwierciedlających wysokość dźwięków, ich wartość rytmiczną i względny czas trwania. Arytmetyka? Byłby nią, gdyby ciągu symboli nie ożywiał duch tworzącego dzieło artysty. Takiego jak Part. Arvo Part urodził się w 1935 roku w Paide w Estonii. Studiował kompozycję u Heino Ellera w konserwatorium w Tallinie, następnie przez ponad dziesięć lat zajmował się w radiu reżyserią dźwięku. W roku 1980 wyemigrował do Wiednia, potem przeniósł się do Berlina, w którym mieszka i tworzy do dziś. Pierwsze utwory, takie jak "Perpetuum mobile" z 1963 roku i późniejsze o pięć lat "Credo" były bliskie neoklasycyzmowi. Podczas pracy w radiu zapoznał się z technikami i środkami stylistycznymi awangardy. Przejął niektóre z nich. Owocem nowych doświadczeń były między innymi dzieła "Tabula rasa", "Dies irae" i "Missa sillabica". Przez dłuższy czas Part nie komponował. Studiował muzykę średniowieczną i tworzył własny, indywidualny styl oparty na diatonice, klarowności, prostocie i pewnej surowości formy, na nastroju wyciszenia i kontemplacji. Dźwiękowy obraz nowej muzyki przypomina swą strukturą brzmienie dzwonu, stąd określenie "tintinnabuli" - od łacińskiego "dzwonki" - przyjęte przez kompozytora jako nazwa owego stylu. Należą do niego utwory: "Te Deum", "Stabat Mater", "Sieben Magnificat Antiphonen" oraz "Silouans Song". Zwłaszcza dokonania dojrzałego okresu twórczości zjednały Partowi miano jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki religijnej - z ducha, doświadczenia, najgłębszego przeżycia. W październiku 1998 roku w kościele Ojców Dominikanów w Poznaniu odbyły się dwa koncerty estońskiego twórcy. Niektóre z przedstawionych wówczas utworów wykonywano w Polsce po raz pierwszy. Part był gościem profesorów i studentów poznańskiej Akademii Muzycznej, znalazł także czas na udzielenie obszernego wywiadu Mariuszowi Grzegorzkowi. Kompozytor dzieli się z widzami uwagami na temat technik wykonawczych, opowiada o procesie twórczym i o swojej muzyce. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:20:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.