Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYCIE WEWNĘTRZNE, CZYLI HOBBY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 34 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
W piwnicy pewnej krakowskiej kamienicy, w sąsiedztwie słoików z przetworami, stoi kilkadziesiąt opartych jedne o drugie niezwykłych obrazów. Namalował je dziś już 77-letni Franciszek Adamiak, z zawodu krawiec. Jak mówi, malowanie to jego hobby, czyli drugie, wewnętrzne życie. W jego wnętrzu zaś odłożyło się, a potem znalazło wyraz na płótnach to, co w przeszłości dotknęło go najbardziej i latami nie dawało spokoju, co widział, przeżył, o czym usłyszał i z czym nie mógł się pogodzić. W filmie demonstruje swoje obrazy, opatrując je komentarzem. Urodził się i wychował na wsi i od dzieciństwa obcował z Żydami. Mieszkali w okolicy, przychodzili handlować do obejścia jego rodziców. Miał wśród nich przyjaciół i kolegów.Wydawało się, że tak będzie zawsze. Wszystko skończyło się w 1939 roku. W czasie wojny uciekł z transportu, potem włączył się w działalność konspiracyjną, za co trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie, a następnie do obozów w Gross Rosen i Nordhausen. O tych właśnie przeżyciach mówią jego obrazy. Od ugody Hitlera ze Stalinem, przez tragedię września i wywózki kresowych Polaków na Sybir, mord w Katyniu i okrucieństwa okupacji po obozowe poniżenie. Wśród jego dzieł jednak przeważają te, w którch opowiada pędzlem o przedwojennym bycie i późniejszej zagładzie Żydów. Przedstawia wykonane z niemal dokumentalną dokładnością scenki rodzajowe z ich życia na wsi, w małych miasteczkach, na krakowskim Kazimierzu i wczasach w Krościenku. W obrazach symbolicznych zawarł kwintesencję wojennego zła: na jednym ogromny sęp ze swastyką w dłoniach rzuca ogromny cień na żydowski tłum, na innym - nad podobnym tłumem - stoi ogromny Hitler jako diabeł zbrojny w kosę niosącą śmierć. Potem znów dokumentalne sceny wywózki, obrazy udręki, strachu i poniżenia. Największe - wielometrowe - płótna Franciszek Adamik poświęcił wstrząsającym wizjom totalnej zagłady narodu żydowskiego, by swą malarską, zrodzoną z bólu i sprzeciwu opowieść zakończyć postacią starca z modlitewnym ręcznikiem na głowie, całującego ślady ludzkich stóp na wymarłym świecie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1999
    Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Specjalna "Brązowy Lajkonik"
2024.03.01 01:20:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.