Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIA DROGA WITKACEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • 57'

Film poświęcony postaci jednego z najoryginalniejszych polskich artystów.Ostatnia droga Stanisława Ignacego Witkiewicza wiodła w kierunku ukraińskiej wsi Jeziory. Artysta wędrował nią we wrześniu 1939 roku. Uciekał przed Niemcami. W pobliżu tej drogi 18 września popełnił samobójstwo podcinając sobie żyły. Przyjęło się mówić, że targnął się na życie na wieść o wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski. Obraz tej wyboistej drogi - jedyne ruchome i niemal jedyne barwne zdjęcia w tym interesującym dokumencie dedykowanym pamięci Grzegorza Dubowskiego - jest nicią przewodnią filmu. Realizatorzy analizują w nim jednak całą drogę życiową i artystyczną Witkacego, tak bardzo nietypową już od najwcześniejszego dzieciństwa. Śledzą jego poczynania od pierwszych miesięcy życia, poprzez pierwsze próby malarskie, fotograficzne i dramaturgiczne czynione pod bacznym okiem ojca, szczególnie dbającego o rozwój wszechstronnych talentów syna, pierwsze tragiczne doświadczenia miłosne, sukcesy i klęski artystyczne, po zachwyty jednych i zupełne niezrozumienie u innych, romanse, wyniszczające go eksperymenty, nieudane małżeństwo, rozpaczliwy brak środków materialnych i tragiczny kres. Starają się w ten sposób dociec rzeczywistej przyczyny śmierci Witkacego. Bo istotnie, artysta mógł się przerazić wojsk sowieckich i idei, którą ze sobą niosły. Jako żołnierz carskiej armii widział rewolucję z bliska. Czy jednak był to powód jedyny? Autorzy wykorzystują w filmie fragmenty listów Stanisława Witkiewicza do syna, wspomnienia Jadwigi Witkiewiczowej o mężu, wyjątki z dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza i jego listy do Ireny Solskiej, Bronisława Malinowskiego, żony i Hansa Corneliusa. W warstwie wizualnej prezentują zdjęcia artysty, jego rodziców, kobiet, które kochał, przyjaciół, a także zdarzeń, których był sprawcą i w których uczestniczył, jego obrazów, rysunków, portretów, fotografii oraz dzieł dramaturgicznych, prozatorskich i teoretycznych. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:21:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.