Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYSPA JANA LENICY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 28 min

Film powstał w czasie realizacji najnowszego filmu Jana Lenicy, "Wyspa R.O.". Pobyt artysty w Polsce i zdjęcia na planie filmowym stały się okazją do podsumowania dotychczasowego dorobku tego światowej sławy plastyka i filmowca. Reżyser mówi o przebiegu swojej kariery, o rysunkach, plakatach i filmach animowanych, oraz o latach, które musiały upłynąć zanim pomysł zrobienia "Wyspy R.O." przybrał realne kształty. Wypowiedzi uzupełnione są prezentacją prac artysty - rysunkami satyrycznymi wykonywanymi niegdyś dla "Szpilek", plakatami z wczesnego okresu twórczości, fragmentami najpopularniejszych filmów animowanych i relacjami z procesu powstawania "Wyspy R.O.". Jan Lenica urodził się w 1928 roku w Poznaniu. Ojcem jego był Alfred Lenica, jeden z czołowych twórców abstrakcjonizmu. Młody Lenica kształcił się w średniej szkole muzycznej w klasie fortepianu, później na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tajniki sztuk plastycznych poznawał w pracowni malarskiej swego ojca. Debiutował w 1945 roku rysunkami dla "Szpilek". Potem skupił się na tworzeniu plakatów, był jednym z prekursorów polskiej szkoły plakatu. W 1957 roku dał się poznać jako autor filmów animowanych. Wspólnie z Walerianem Borowczykiem zrealizował "Był sobie raz...". Film ten został nagrodzony na VII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Wenecji. Rok później ich kolejna animacja "Dom" zdobyła Grand Prix w konkursie filmów eksperymentalnych w Brukseli. Jest artystą wszechstronnym. Poza wymienionymi dziedzinami zajmował się także grafiką książkową, projektował scenografię i kostiumy do przedstawień operowych. Był wykładowcą w Center for the Visual Arts Uniwersytetu Harvarda, Wyższej Szkoły Filmowej w Kassel i Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Na stałe zamieszkał w Berlinie i Paryżu. Zmarł 6 października 2001 roku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:21:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.