Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNAK POKOJU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film biograficzny

W książce "Wczasy pod lufą" Andrzej Drawicz napisał: "Wiedziałem, że ojciec zginął od kul NKWD, ale zamknąłem to i mogłem szczerze kochać ZSRR wraz z wielkim Stalinem, na którego cześć organizowałem różne obchody. Tak było i jeśli to kogoś gorszy, nic na to nie poradzę." Ojciec bohatera filmu nazywał się Józef Drążek. W okresie walk z Legionach Piłsudskiego przybrał pseudonim Drawicz. Był oficerem, dyrektorem Wydziału Organizacyjno-Prawnego MSW, być może działał w wywiadzie. We wrześniu 1939 roku ewakuował się z żoną i siedmioletnim synem do Łucka. Tam aresztowało go NKWD. Na liście katyńskiej otrzymanej od władz rosyjskich znajduje się nazwisko Józef Drążek-Drawski. I jest to jedyny ślad po ojcu Andrzeja. Po aresztowaniu męża pani Drążkowa wraz z synem przedostała się do Warszawy. Do wybuchu powstania Andrzej uczył się na tajnych kompletach, a po jego upadku wyjechał z matką do Częstochowy. Kontynuował naukę w szkole Zgromadzenia Braci Szkolnych. W 1948 roku wrócił do Warszawy, gdzie został przyjęty do Gimnazjum Ojców Marianów. Potem ukończył Wydział Filiologii Polskiej na UW, ale jego prawdziwą pasją stała się Rosja - jej kultura, którą znał tak doskonale, że z jego podręczników i wypowiedzi Rosjanie czerpali wiedzę o własnej literaturze. Z czasem ze szczerego wyznawcy nowego systemu stał się opozycjonistą. Podpisywał listy protestacyjne - na przykład przeciw wpisaniu do konstytucji artykułu o przyjaźni polsko-radzieckiej. Współpracował z KOR, Latającym Uniwersytetem, Towarzystwem Kursów Naukowych, potem - niejako w sposób naturalny - wstąpił do "Solidarności". Na tajnych wykładach powtarzał, że szczególnie zależy mu na normalnym, pozbawionym zawziętości widzeniu naszego wschodniego sąsiada. Mówił o historii Rosji i Związku Radzieckiego, łagrach i Katyniu, rosyjskiej literaturze i szansach zmiany stosunków polsko-radzieckich. Na zmianie tych stosunków zależało mu zawsze, aż do przedwczesnej śmierci w maju 1997 roku. Biograficzny film o Andrzeju Drawiczu - rusycyście, tłumaczu, byłym prezesie Telewizji Polskiej - opowiada o najważniejszych wydarzeniach z jego życia, jego pasji, miłości i mistrzostwie w dziedzinie sztuki translatorskiej. Autor podejmuje też próbę analizy dokonywanych przez bohatera wyborów intelektualnych, moralnych i politycznych. O Andrzeju Drawiczu mówią przed kamerą m.in.: Lech Wałęsa, Andrzej Szczypiorski, Tadeusz Mazowiecki, Olga Lipińska, Lew Anieńskij. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:21:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.