Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POZNAŃSCY BAMBRZY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1997
  • 28 '

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Na przyratuszowym targu w Poznaniu stoi studzienka ozdobiona postacią Bamberki. Ufundowali ją na początku wieku właściciele znajdującej się niegdyś przy targu winiarni, by w ten sposób uhonorować jedną ze swoich pracownic. Sympatyczna to postać, o interesującej przeszłości. W XVII wieku Poznań otaczało dziesięć należących do miasta wsi. Były one dla mieszkańców nie tylko źródłem żywności, lecz też finansów: opłaty dzierżawne i podatki służyły rozwojowi miasta.Wojna ze Szwedami zrujnowała jednak wsie i wygnała z nich chłopów. Wówczas władze miasta zwróciły się do niemieckich katolików, by przybyli skolonizować je i odbudować. Od 1719 roku pod Poznaniem zaczęli osiedlać się Niemcy z Wirtembergii, Prus Wschodnich, Śląska, Szwabii, przede wszystkim zaś z Bawarii - ściślej: z okolic Bambergu. Ci ostatni zamieszkali w sześciu z dziesięciu wsi i stanowili w nich większość mieszkańców. Byli pracowici, gospodarni i rzetelni. Przez swoje tradycyjne stroje szybko stali się jednym z charakterystycznych elementów Poznania, jak potem ich rodaczka z targowej studzienki. Początkowo z Polakami łączyła ich jedynie religia. Okazała się ona jednak bardzo silnym czynnikiem integracyjnym. Bambrzy w ciągu niespełna wieku spolonizowali się do tego stopnia, że gwałtownie przeciwstawiali się pruskiej germanizacji. Z czasem przestali parać się rolnictwem. Rozbudowujące się miasto wchłonęło ich wsie, a oni z sobie właściwą pracowitością zaczęli działać na rzecz jego rozwoju tworząc własne firmy i budując domy. Wrośli w poznańską ziemię bez reszty. W czasie II wojny światowej, mimo groźby utraty życia, nie chcieli podpisywać folkslisty. Z kolei po wojnie długo ukrywali swe bawarskie korzenie. Z czasem jednak założyli Towarzystwo Bambrów Poznańskich, w którym pod kierunkiem prezes Marii Paradowskiej blisko 250 osób pracuje dla dobra kraju i rodzinnego miasta, kultywując jednocześnie własne tradycje, w których jest też miejsce na pamięć o rodzinnych stronach przodków. W filmie przedstawiającym interesującą historię podpoznańskich wsi i ich mieszkańców, o Bambrach opowiada prof. Maria Paradowska, a o losach swoich rodzin i własnym poczuciu tożsamości mówi kilkoro członków jedynego w swoim rodzaju towarzystwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:23:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.