Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

" DO PORTU ŻEGLUJĘ...". JAN ŁASKI W EMDEN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 24 min

Sylwetka i zagraniczna działalność Jana Łaskiego, jednego z najwybitniejszych reformatorów religijnych okresu odrodzenia, ucznia najsłynniejszego humanisty epoki, Erazma z Rotterdamu, księdza katolickiego i duchownego oddanego reformie Kościoła w duchu nauki Jana Kalwina.
Był synem wojewody sieradzkiego i bratankiem prymasa. Wydawało się, że w tej sytuacji przyszłość Jana Łaskiego (1499-1560) jest z góry zdecydowana. Rzeczywiście, zdobył gruntowne wykształcenie na uniwersytetach niemieckich oraz włoskich i został księdzem. W kościelnej hierarchii doszedł do godności prałata. Potem wyjechał za granicę - do Paryża i Padwy, a następnie do Bazylei, gdzie zetknął się z Erazmem z Rotterdamu, i został jego wielbicielem. W Europie Zachodniej poznał nowe prądy intelektualne i ruchy religijne. W konsekwencji zerwał z katolicyzmem i związał się z ruchem reformacyjnym. Łaski początkowo przeszedł na protestantyzm i działał we Fryzji Wschodniej. Potem przeszedł na kalwinizm i wyjechał do Londynu. Tam został superintendentem gminy wallońsko-reformowanej założonej przez króla Edwarda VI dla uchodźców z zagranicy, by w 1548 roku powrócić do Fryzji. Jej stolica - Emden - na osiem lat stała się dla niego cichą przystanią, odpoczynkiem po zmiennych wydarzeniach jego burzliwego życia. Film opowiada o fryzyjskim okresie w zagranicznej działalności Jana Łaskiego, gdy jako superintendent - zwierzchnik Kościoła w Emden - zyskał swoimi reformami sławę w całej Europie. Przypominając dokonania najwybitniejszego polskiego reformatora religijnego okresu odrodzenia, autor pokazuje zachowane do dziś ślady jego pobytu w Emden i działań, które mimo upływu z górą 450 lat ciągle są pamiętane i nadal mają znaczenie. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:25:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.