Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKARGA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • 28'

Ofiara błędu lekarza ma trzy możliwości: może dochodzić zadośćuczynienia zwracając się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej Izby Lekarskiej albo do prokuratury, albo do obu tych instytucji. Cóż z tego jednak, skoro poszkodowany wnoszący do nich skargę nie jest stroną. Nie ma prawa do adwokata, do zadawania pytań, wygłaszania swoich opinii. Występuje jedynie w charakterze świadka, po to tylko, by go przesłuchać. Najczęściej błąd, którego stał się ofiarą, jest bardzo umiejętnie tuszowany, a sprawy ciagną się latami. Ten niesprawiedliwy system prawny, w którym wnoszący skargę jest niejako z góry skazany na niepowodzenie, Agnieszka Trzos demaskuje przedstawiając trzy toczące się od lat dramatyczne sprawy. Oto państwo Łaputowie z winy lekarza stracili trzyletnią córeczkę. Bernarda Przesmycka w wyniku błędnie przeprowadzonego zabiegu jest częściowo sparaliżowana. Adam Sandauer doznał uszkodzenia kręgosłupa i zerwania mięśni. Autorka filmu słucha ich wstrząsających opowieści wędrując wraz z nimi do Izb Lekarskich i sądów. Jest świadkiem zbywania ich, zwodzenia, nieludzkiego traktowania. Sytuacje te komentuje dr Piotr Krasucki. Niestety, niewielu kolegów podziela jego opinie. Jest on bowiem zdania, że wprawdzie nikt nie jest doskonały i niektóre błędy są nieuniknione, lecz system, w którym się je tuszuje, do czego zresztą zobowiązuje kodeks etyki lekarskiej, jest z gruntu zły. Nie do przyjęcia jest to, że świadkowie w sprawach lekarzy oskarżanych o popełnienie błędu są związani z nimi na gruncie zawodowym, a biegli postepują w myśl źle pojętej solidarności zawodowej. Najgorsze jest to, że ludzie tak boleśnie skrzywdzeni, często w konsekwencji lekarskiego błędu pozbawieni samodzielności, są pozostawieni sami sobie. Nie chcąc pogodzić się z tym, że ich "oprawcy" nadal leczą, uparcie wydeptują wciąż te same ścieżki, pukają do ciągle tych samych drzwi. Po kilku latach bezowocnej walki Artur Sandauer na wylot poznał przepisy, a także kruczki stosowane przez tych, którzy bronią lekarzy, choć powinni mieć na względzie przede wszystkim interes i racje skrzywdzonego pacjenta. Zrozumiał, że jednostka w konforntacji z funkcjonującym w Polsce systemem nic nie wskóra. Założył więc Stowarzyszenia Pacjentów "Primum non nocere". Przywołał w jego nazwie fundamentalną zasadę lekarskiego zawodu. To brzmi jak wyrzut sumienia.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.