Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZEBRANE WSPOMNIENIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 57 min

Jednym z pierwszych, a może nawet pierwszym w Europie hodowcą koni arabskich był Jerzy Dzieduszycki, wielki koniuszy koronny u Władysława IV. Podstawą stadniny była "wygospodarowana" część stada sprowadzonego dla króla. Pozostałe rumaki z czasem też wróciły do koniuszego i jego zafascynowanych arabami potomków. W osiemnastym stuleciu drogi familii rozeszły się. Rodzinę Tadeusza, syna Jana, pochłonęły nauki przyrodnicze. Przedstawiciele tej linii ufundowali słynną Bibliotekę Dzieduszyckich i równie znane Muzeum Historii Naturalnej i Przyrody. Drugi z braci, Dominik, pozostał wierny pasji przodków. Od niego właśnie wywodzi się "końska" gałąź antenatów bohatera filmu. Wojciech Dzieduszycki, dla bliskich i przyjaciół "Tunio", jest jedną z najbardziej znanych i krwistych postaci współczesnej kultury. Z jego curriculum vitae można by z powodzeniem wykroić co najmniej kilka barwnych życiorysów bądź wydobyć tworzywo dla niezwykłej, wręcz nieprawdopodobnej sagi obfitującej w rozliczne perypetie i nieoczekiwane zwroty sytuacji. Zadowoliłaby amatorów opowieści z życia wyższych sfer i pięknoduchów zainteresowanych dziejami sztuki i kultury, poruszyłaby czytelników poszukujących prawdy o tragicznych latach wojny i okupacji, a także czasach pryncypialnej walki z przeżytkami obszarnictwa. Arystokrata i inżynier rolnik, dyrygent, skrzypek i tenor, wszechstronny sportsmen, globtrotter, piosenkarz, aktor, krytyk muzyczny oraz najstarszy aktywny pracownik Telewizji Polskiej opowiada o sobie, o swoich bliskich, o rodzinnej tradycji sięgającej początków piętnastego stulecia, o wierności owej tradycji i o godności. Wspomnienia zilustrowane zostały materiałami archiwalnymi telewizji, zdjęciami z albumów rodzinnych, reprodukcjami dokumentów. A słuchaczami, oprócz telewidzów, są trzydziestoletni wnuk narratora Błażej, oraz syn Wojciecha i ojciec Błażeja - Antoni, historyk sztuki i reżyser filmów dokumentalnych. Ten ostatni obecny jest już tylko na ekranie telewizora. Zmarł przedwcześnie nie ukończywszy filmu o losach rodziny Dzieduszyckich. Ale niezmontowane taśmy przetrwały. Przeglądają je na wideo Wojciech i Błażej. Przeplatające się kontrapunktowo sekwencje rozmów nestora rodu z synem oraz z wnukiem robią przejmujące wrażenie. Równie poruszające są materiały zarejestrowane podczas podróży Wojciecha i Błażeja Dzieduszyckich do krainy młodości bohatera - na Ukrainę. Po raz pierwszy od półwiecza bohater filmu może skłonić głowę przed marmurowym nagrobkiem rodzinnym w lwowskiej świątyni i przytulić do piersi dziewięćdziesięcioletnią staruszkę - Hankę "ze dwora" w Jezupolu, rozpoznającą w osiemdziesięciosześcioletnim przybyszu małego Tunia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.