Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"CHODŹMY KRAŚĆ NA GÓRACH OGIEŃ. MNIEJ NIE WARTO". KAZIMIERZ WIERZYŃSKI 1894-1969

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 24 min

Tytuł filmu zaczerpnięto z dziennika Kazimierza Wierzyńskiego. To ostatnie zdanie, jakie poeta w nim napisał. Zmarł w 1976 roku na emigracji. Trawiła go tęsknota za ojczyzną, choć - jak mówi dr Aleksander Nawarecki - w odróżnieniu od wielu innych Polaków, zwłaszcza poetów i pisarzy, on na emigracji się odnalazł. Pomogło mu w tym odkrycie przyrody, natury. Eksploatował ten temat. On, stary poeta, pokazywał eksplozję życia. Nie zajmował się cierpiętnictwem, historią, polityką. Jedynym odstępstwem był "Czarny polonez", najbardziej w kraju tępiona przez cenzurę książka, którą napisał żółcią. Ten polonez - w jego ujęciu niezdarny i pokraczny - odtańczył nad Polską gomułkowską, brudną i zdegradowaną: nigdy nie mógłby jej zaakceptować. Tą postawą - piewcy natury - jakby nawiązywał do swoich młodzieńczych wierszy z czasów Skamandra. Urodzony na Podkarpaciu, które zawsze kochał i sławił, w 1914 roku wybrał się do Legionów. Wiosną 1915 roku trafił na front austriacki. Tam dostał się do niewoli rosyjskiej. Rosjanie zabrali mu notes. Miał w nim wiersze. Po wyjściu na wolność i przyjeździe do Warszawy, część z nich odtworzył z pamięci. Jego debiut był olśniewającym sukcesem. Pisał jak żaden mu współczesny. Po 150 latach petyckiego płaczu objawił się tryskając radością. Bez skrępowania głosił: "zielono mam w głowie fiołki w niej kwitną". Wcale nie myślał, że to głupie, że nie przystoi. W prezentującym poezję Kazimierza Wierzyńskiego odcinku cyklu o poecie mówi dr Aleksander Nawarecki. W sekwencjach inscenizowanych występują: Zbigniew Suszyński w roli Kazimierza Wierzyńskiego i Małgorzata Wachocka jako Maria Dąbrowska, z którą poeta po wojnie korespondował i spotykał się we Włoszech. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 01:26:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.