Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ABSURDALNY KABARET

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 24'

Odkąd "Absurdalny kabaret" zdobył popularność, ksiądz Marek Wójcicki powinien mieć wątpliwości. Zwłaszcza on, człowiek w sutannie. Tak uważa wielu ludzi, którym jego działalność wydaje się co najmniej kontrowersyjna. Pytają go więc, czy to, co robi, jest moralne. Ewa Slezak też pyta. A ksiądz cierpliwie wyjaśnia. Czy jego słowa w konfrontacji z obrazem przemawiają za nim, czy przeciw niemu? Ksiądz Marek od kilku lat pracuje w środowisku ludzi niepełnosprawnych. W Domu Pomocy Społecznej "Republika" w Chorzowie, przeznaczonym dla upośledzonych umysłowo, spotkał czterech mężczyzn: Marka, Józefa, Romana i Jacka. Odkrył w nich coś, czego pewnie nie dostrzegłby nikt inny (może dlatego, że w ogóle nie chciałby dostrzec?). I stworzył ze swoimi podopiecznymi kabaret. Ich "Absurdalny kabaret" w kwietniu 1999 roku, na 15.Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie zdobył jedną z dwóch równorzędnych pierwszych nagród. Uroczystość jej wręczenia jest punktem wyjścia dokumentu. Potem Ewa Slezak podgląda aktorów tego jedynego w swoim rodzaju kabaretu podczas prób, nużącego oczekiwania na występ, w czasie zabawy w domu "Republika", w restauracji i w trakcie przygotowań do Wigilii. Co zobaczyła? Ksiądz Marek nawet nie zajrzał do dokumentacji, by sprawdzić, co jest Markowi, Józefowi, Romanowi i Jackowi. Ustawił przed nimi bardzo wysoko podniesioną poprzeczkę. Sprostali wymaganiom, lecz kosztem bardzo ciężkiej pracy. To prawda, strasznie długo uczą się tekstów. Nie wszystkie słowa, zdania, a może i całe akapity są dla nich zrozumiałe. Rzeczywiście, ksiądz pisze dowcipne teksty, publiczność reaguje na nie bardzo żywo. Czy jednak przypadkiem nie są one tak zabawne głównie dlatego, że najczęściej zupełnie nie pasują do ludzi, którzy je wygłaszają? Nawet jeśli. Nawet jeśli czterej upośledzeni umysłowo mężczyźni są przynoszącym sukces narzędziem w rękach księdza, to co dał im w zamian? Bardzo rzadko, ale można niekiedy zobaczyć w telewizji utrwalone na taśmie filmowej sceny z życia pensjonariuszy placówek specjalnych. Wyszywają makatki, lepią coś z plasteliny, śpiewają dziecięce piosenki. Albo siedzą zamknięci w sobie, w świecie tak ciasnym, że ich życie sprowadza się niemal do wegetacji warzyw. Józef, Marek, Roman i Jacek za sprawą "Absurdalnego kabaretu" otwarli się na świat i ludzi. Posmakowali tego, czego nigdy nie spróbują całe legiony bystrych i najinteligentniejszych. Sprawdzili się od początku do końca, rozwinęli, uwierzyli w siebie. Życzenia, jakie sobie składają podczas wieczerzy wigilijnej, nie pozostawiają wątpliwości. Dlaczego więc ks. Marek Wójcicki na pytanie, czy nigdy nie przekroczył granicy moralności, dobrego smaku, etyki, odpowiada jedynie: nigdy nie przekroczyłem granicy dobrego smaku.
Źródło: www.tvp.com.pl

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.