Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MACIEJ CUCHRA LAT 25

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2000
  • Barwny, 26 min

Wygrał olimpiady polonistyczną i matematyczną. Dawało mu to wstęp do dowolnego liceum bez egzaminu. Nie musiał się uczyć, mógł przez kilka miesięcy grać w karty. Teraz, w Harvardzie, uczy się niemal bez przerwy. Wszyscy tam tak robią, bo od wyników egzaminu zależy otrzymanie stypendium, możliwość podjęcia następnych studiów, dobra praca. Zasypia więc z książką i z książką się budzi. Studiuje w dzień, wieczorami pracuje w Centrum Rozwoju Międzynarodowego, w którym zatrudnił go Jeffrey Sachs. Ma lat 25. W ciągu nadchodzących 20 lat widzi siebie w rządzie polskim lub europejskim, choć zapewne mógłby zrobić karierę w Stanach Zjednoczonych. Mogąc wybierać liceum, Maciej Cuchra wybrał tzw. międzynarodowe. Otworzyło mu to drogę do elitarnego Cliffton College w Wielkiej Brytanii, gdzie był pierwszym od lat uczniem zagranicznym. Potem studiował w Oxfordzie. Tam zrozumiał, na czym polega przedział, który Polaków dzieli od takich krajów, jak Anglia czy Francja. Nie jest to - jego zdaniem - przedział wiedzy, umiejętności czy możliwości. Maciej uważa, że musimy się nauczyć, jak nie walczyć o siebie samych, jak stanąć w Europie i być sobą, nie udowadniając, że wygraliśmy bitwę pod Wiedniem, zrobiliśmy to czy tamto, mamy tych czy innych noblistów. Z Oxfordu wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Od kilku lat zdobywa tam wiedzę, która pomoże mu osiągnąć życiowy cel: sukces Polski. Po ukończeniu szkoły im. Kennedy'ego odbywał staż w biurze przewodniczącego Senatu Massachusetts, zakończony wyjazdem do Senatu Federalnego w Waszyngtonie, gdzie asystował Johnowi McCaine'owi, jednemu z najpotężniejszych senatorów USA. Zajmował się problemami krajów Trzeciego Świata i tworzył projekty dla międzynarodowych firm i rządów państw chcących inwestować na ich rynkach. Uczestniczy w tworzeniu zrębów systemu finansowego powstającego państwa Palestyny. Ludzie, od których nauczył się najwięcej, mówią o nim w samych superlatywach. Profesorowie Carnes Lord i Jack Galvin ze Szkoły Prawa i Dyplomacji im. Fletchera, prof. Richard Zeckhauser ze Szkoły Rządowej im. Kennedy'ego, Jeffrey Sachs. W filmie Maciej Cuchra opowiada o swojej życiowej drodze, doświadczeniach, zdobytej wiedzy, osiągnięciach i pracy, odbywając niejako podróż w czasie i przestrzeni wstecz - ze Stanów Zjednoczonych przez Wielką Brytanię do Polski, gdzie zresztą bywa i wykłada. Prof. Zeckhauser mówi, że to tylko student, student z Polski, a wydawałoby się, że to międzynarodawa znakomitość. Tak, Maciej Cuchra to ktoś. Wystarczy posłuchać, jak mówi o swoich sukcesach.
[www.tvp.vom.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:26:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.