Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPOTKANIA Z SYBERIĄ

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2000

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

JESTEM SYBIRAKIEM

  • Odcinek serialu
  • 28'

Bohater filmu, Aleksander Wierbil, po niemal pół wieku jedzie odwiedzić miejsce swego zesłania. W czasie długiej podróży koleją transsyberyjską opowiada o swoim życiu i rozmawia z Rosjanami - pasażerami z pociągu i drobnymi handlarzami, którzy sprzedają żywność na peronach. Z rozmów tych wyłania się obraz współczesnej Rosji, widziany z perspektywy ludzi, którzy ledwie wiążą koniec z końcem. Pan Aleksander dociera do celu swej podróży - miejscowości Gorochowo w pobliżu Irkucka. Tam spotyka towarzyszy dawnej niedoli, ludzi, którzy pamiętają go sprzed lat i odnoszą się do niego z sympatią i sentymentem. Z ich rozmów wynika, że losy pana Aleksandra na Syberii potoczyły się inaczej niż większości zesłańców. Uczył się, ukończył kilka kursów, zajmował się handlem, a za zarobione pieniądze kupił swej rodzinie dom, a sobie motocykl. Po kilku latach wrócił do ojczyzny. Aleksander Wierbil urodził się na Wileńszczyźnie. W marcu 1949 roku do drzwi jego domu zapukali enkawudziści. Całą rodzinę wsadzili do pociągu jadącego na Sybir, wraz z rzeszą innych ludzi, najbliższych sąsiadów i nieznajomych. Upiorna podróż trwała wiele dni, stłoczeni w bydlęcych wagonach zesłańcy odchodzili od zmysłów. Pociąg zatrzymał się na stacji Ussolie - Sybirskoje. Dalszą podróż odbyli na barkach. Rodzina pana Aleksandra została przydzielona do kołchozu "Czerwona Gwiazda" w Gorochowie, trafili tam również ich sąsiedzi. Od miejscowego komendanta NKWD dowiedzieli się, że "przesiedleńcy" mają zagospodarować tutejsze ugory, i że przyjechali tutaj "z własnej woli". Czekał tu na nich dochodzący do minus 60 stopni C mróz i nieustanny głód. Jednak panu Aleksandrowi udało się dowieść, że człowiek jest w stanie poradzić sobie w najtrudniejszych nawet warunkach. Kilka miesięcy po przyjeździe został przyjęty na kurs traktorzystów. Pracował jako kierowca traktora i mechanik, następnie ukończył kolejne kursy i został zastępcą brygadzisty. Po wypadku pracował jako magazynier. Dorabiał sprzedając tytoń w Irkucku. Wraz z rodzicami odkładał pieniądze - w końcu kupili niewielki dom. Dom ten do dziś stoi w Gorochowie. Dzisiejsi mieszkańcy dbają o niego tak, jak niegdyś rodzina pana Aleksandra, której w 1955 roku udało się wrócić do Polski.
[www.tvp.com.pl]

KATOLICY W IRKUCKU

  • Odcinek serialu
  • 17'

Irkuck jest stolicą największej katolickiej diecezji na świecie. Rozciąga się ona od Kraju Krasnojarskiego do Sachalina i od Oceanu Lodowatego po granicę z Mongolią i Chinami. Jej obszar wynosi około 10 milionów kilometrów kwadratowych. Żyje w niej 16 milionów ludzi, z których około miliona ma katolickie korzenie. O historii i dzisiejszej misji Kościoła w tej części Syberii opowiada ksiądz Ignacy Pawlus, proboszcz katolickiej parafii w Irkucku. On też będzie przewodnikiem po tym pełnym sprzeczności i tajemnic mieście. Dzisiejszy Irkuck to niezwykła mieszanka historii i nowoczesności. W wielu punktach miasta zachowała się drewniana zabudowa z XVIII i XIX wieku. W jej pobliżu wznoszą się nowoczesne budynki mieszkalne. Na głównych placach nadal stoją pomniki Lenina i Marksa. Jednak wiele spośród zabytkowych, XVIII wiecznych cerkwi zwrócono ich prawowitym właścicielom. W dzisiejszym Irkucku bez trudu odnaleźć można ślady obecności Polaków. Począwszy od XVIII wieku miasto było miejscem zesłania wielu polskich patriotów. Pod koniec XIX wieku zbudowali neogotycki kościół. Wśród zesłańców było wielu księży. Na dalekiej Syberii krzewili katolicką wiarę. Pomagali przetrwać kolejnym pokoleniom Polaków deportowanych przez sowieckie władze. Te ostatnie przekazały gmach polskiego kościoła miejskiej filharmonii. Sytuacja ta trwa do dziś, ale ksiądz Pawlus ma nadzieję, że w końcu kościół zostanie oddany parafianom.
[www.tvp.com.pl]

WIERSZYNA - POLSKA WIEŚ NA SYBERII

  • Odcinek serialu

Sybir kojarzy się Polakom z katorgą, masowymi deportacjami, łagrami, dramatem tysięcy rodzin. Niewiele osób wie, że nasi rodacy jeździli tam również za chlebem. Andrzej Gajewski proponuje opowieść o Polakach, którzy na początku XX wieku wyjeżdżali na Syberię nie w kajdanach, ale dobrowolnie - jako osadnicy. Zbudowana przez nich wieś o nazwie Wierszyna stanowi do dzisiaj oazę polskości. Położona jest w Buriackim Okręgu Autonomicznym około 150 km na pn. wsch. od Irkucka. W 1910 roku przyjechało tu sześćdziesiąt polskich rodzin. Otoczona malowniczymi górami dolina wydała im się znakomitym miejscem do zbudowania osady. Udało im się ułożyć z Buriatami, rdzenną ludnością tych okolic. Przyzwyczaili się do surowego klimatu i dzikości tutejszej przyrody. Przetrwali rewolucję, kołchozy i represje komunistycznej władzy. Ich potomkowie gospodarują na Syberii do dziś. Niedawno prawie wszystkie polskie rodziny wystąpiły z buriackiego kołchozu i utworzyły spółkę rolną o nazwie "Wierszyna". Uprawiają 2000 hektarów ziemi. Na przełomie XIX i XX wieku car Mikołaj II Romanow postanowił zagospodarować tajgę. Dawał po 300 rubli tym, którzy zechcieliby się tam osiedlić. W owych czasach była to poważna suma. Wiele rodzin zdecydowało się na wyjazd. Mogli zająć tyle ziemi, ile zdołają uprawiać. Wśród chętnych byli Polacy. W 1910 roku założyli na Syberii własną kolonię - wieś Wierszynę. Na początku przyjechało tu kilkadziesiąt rodzin z Sosnowca, Olkusza i Dąbrowy Górniczej. Planując tę wielką przeprowadzkę nie zdawali sobie sprawy z ogromu pracy, jaka ich czekała. Jednak już na miejscu podjęli wyzwanie. W upalne lato wytrwale karczowali tajgę. Potem musieli się bardzo spieszyć z wykopaniem ziemianek, żeby przetrwać swoją pierwszą zimę. A zima na Syberii jest bardzo długa i niezwykle mroźna. Temperatura spada nawet do minus 60 stopni C. Następną zimę spędzili już w solidnych, drewnianych domach, z których wiele stoi do dziś. Zbudowali też kościół. Uprawiana z mozołem ziemia dawała dobre plony. Wybuch rewolucji 1917 roku zburzył ich szczęście. Odtąd polscy osadnicy narażeni byli na krwawe represje ze strony komunistów. Wielu z nich uznano za kułaków i rozstrzelano. Polski kościół został zburzony. Oficjalnie nie wolno było posługiwać się językiem polskim. Mimo prześladowań Polacy zdołali przetrwać. Ich potomkowie do dziś uprawiają ziemię na Syberii. Pani Ludmiła Wieżentas z domu Figura jest jedną z nich. W programie będzie przewodnikiem po Wierszynie i jej niezwykłej historii.
[www.tvp.com.pl]

2024.03.01 01:27:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.