Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DWIE HISTORIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 23'

Tytułowe dwie historie to opowieści o tragicznych losach Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej trafili do sowieckich łagrów, i epilog, jaki do nich dopisała teraźniejszość, w jakże odmienionych warunkach politycznych. W Borowiczach Jogle znajdował się obóz NKWD, dokąd zsyłano akowską młodzież. Byli więźniowie, żołnierze AK Józef Domański, Karol Strzelecki i Roman Bar, wspominają gehennę pobytu w Jogle, zastraszenie, głód prowadzący do dystrofii i wyniszczenia organizmu, katorżniczą pracę w zamian za dodatkowe porcje chleba, brak higieny i opieki medycznej, śmierć wielu współwięźniów pogrzebanych we wspólnych mogiłach.Kontrapunktem dla ich opowieści są wspomnienia rosyjskich strażników obozu - Fiodora Ostaszowa i Mikołaja Zacharowa - którzy pamiętają, że Polakom nie działa się krzywda, byli dobrze odżywiani, oni zaś jedynie pilnowali porządku i zapewniali bezpieczeństwo, sumiennie spełniając żołnierski obowiązek. Siergiej Bielajew, w latach wojny naczelnik Wydziału Ewidencji, do dziś odczuwa satysfakcję z dobrze wypełnionego zadania. Epilog napisała Historia. Bohaterowie opowieści mieszkają w wolnym kraju i nie muszą już ukrywać swojej przeszłości. W dzisiejszej Rosji znaleźli się ludzie, dzięki którym w Borowiczach wzniesiono pomnik upamiętniający męczeństwo więźniów NKWD, a w miejscowym kościele wmurowano tablicę pamiątkową. Bohaterem drugiej opowieści jest Tobiasz Lejbowicz Waisman, urodzony w Tarnowie polski Żyd. Z rodziną spędził w Tarnowie szczęśliwe lata dzieciństwa. Młodość była początkiem gorzkich przeżyć. Jako Żydowi uniemożliwiono mu studia medyczne, ukończył więc prawo i administrację na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wobec szerzącego się w Polsce antysemityzmu, w 1936 roku wraz z rodziną wyemigrował do Tel Awiwu. Po dwóch latach powrócili i osiedli we Lwowie. Zaraz na początku wojny jednak deportowano ich do Gruzji. Wystarczyło, że Tobiasz z przyjaciółmi potajemnie wspomnieli o chęci przedostania się do armii Andersa, a za sprawą donosu zostali skazani na 8-10 lat katorgi. Do Kołymy nie dotarł: słabszych pozostawiono w Kotłasie. Tam przeżył gehennę łagru. Po odbyciu kary został zwolniony, lecz bez prawa opuszczenia Kotłasu. Ukończył kursy inżynierskie, które pozwoliły mu znaleźć dobre zatrudnienie w miejscowych zakładach i pozostał w Kotłasie na stałe. W jego przypadku epilog dopisała Historia. Jakiś czas temu dzięki polskiemu konsulowi znalazł drogę do Tarnowa, gdzie odwiedził dom rodzinny i doprowadził do umowy o braterskich stosunkach między Kotłasem a Tarnowem.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:29:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.