Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JUMA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • Barwny, 24 min

Juma znaczy w żargonie kradzież. Przestępczy proceder kwitnie na pograniczu polsko-niemieckim. "Na jumie" u zachodnich sąsiadów bywają ludzie z marginesu, ale i przeciętni zjadacze chleba, których do przestępstwa zmusiła sytuacja ekonomiczna. Polskę ogarnęła fala wysokiego bezrobocia, nie ma miejsc pracy, ośrodki pomocy społecznej wręcz pękają w szwach. Młodzi ludzie żyją z rent swoich dziadków, szukają wsparcia u rodziców, imają się dorywczych zajęć. Nie widzą żadnych perspektyw na przyszłość. Pozostaje im jedynie droga przestępstwa. Aby przeżyć, muszą kraść. Kradną wszystko: samochody, żarówki, perfumy, kasety wideo, żywność. Okradają magazyny, supermarkety i mniejsze sklepy. Bardziej przedsiębiorcze gangi złodziejskie organizują napady na sklepy jubilerskie. Wjeżdżają kradzionym samochodem w wystawę, zabierają kosztowności i drugim autem uciekają z miejsca przestępstwa. Z kradzieży w Niemczech utrzymują się niekiedy całe rodziny, to ich jedyne źródło "zarobku". Mieć w domu "jumacza" to nie żaden wstyd, raczej prawdziwy powód do dumy. Jak mówią sami zainteresowani, jeżdżą za niemiecką granicę, by "odbierać swoje", to co "im się należy po wojnie". Ekipa filmowa odwiedziła Strzelce Krajeńskie. Przed kamerą zgodzili się mówić: Andrzej Przybyła, który wiele razy był "na jumie", oraz sierżant sztabowy Adam Brzóska i ksiądz Ryszard Fido. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:33:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.