Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE LAST KLEZMER

  • Podtytuł: LEOPOLD KOZLOWSKI. HIS LIFE AND MUSIC
  • Tytuł polski: OSTATNI KLEZMER. LEOPOLD KOZŁOWSKI, JEGO ŻYCIE I MUZYKA
  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 83 min

Po ukończeniu studiów Amerykanin Yale Strom przybył do Europy Wschodniej, poszukując tu śladów żydowskiej kultury. Szczególnie interesowała go muzyka klezmerów - ocalałe z wojennej zagłady nieznane nagrania, zapisy nutowe, a przede wszystkim sami muzycy, którzy być może nadal występują. Wiedział, że przed II wojną światową w całej Europie Wschodniej tysiące ich grało żydowską muzykę ludową na weselach, pogrzebach, uroczystościach z okazji bar micwy. Udało mu się dotrzeć do ostatniego autentycznego klezmera w Galicji - Leopolda Kozłowskiego - uznanego kompozytora, pianisty, dyrygenta wyrosłego z wielowiekowej tradycji i nadal czynnie uprawiającego swój zawód. Po kilku latach korespondowania i nawiązaniu przyjaźni Leopold Kozłowski zaproponował Yale Stromowi, aby ten towarzyszył mu w wyprawie do rodzinnej miejscowości Przemyślany na Ukrainie. Artysta nie był tam od 50 lat. Z ich wspólnej podróży powstała wzruszająca, liryczna opowieść o losach nie tylko Leopolda Kozłowskiego i jego najbliższych, ale całego pokolenia Żydów, które zamieszkiwało wschodnie tereny Polski i których ogromna większość padła ofiarami holocaustu. Leopold Kozłowski pochodzi z muzycznej rodziny. Wspaniałym klezmerem był jego dziadek Pesach Brandwein i jego ojciec Cwi oraz jego jedenastu braci. Ojciec, utalentowany skrzypek, chciał z kolei przekazać muzyczne tradycje swoim dzieciom: Leopold (pianista) i jego o rok młodszy brat Dolko (skrzypek) już jako nastolatkowie odnosili sukcesy. W domu dwa razy w tygodniu odbywały się próby prowadzonego przez ojca zespołu. Do dziś stoi jeszcze kamienica, w której mieszkała cała rodzina. To był najszczęśliwszy okres w życiu w życiu Leopolda: miał kochającą rodzinę, dobrze im się powodziło. Z Przemyślan trasa podróży wiedzie do Lwowa, gdzie Leopold Kozłowski spotyka się ze starym przyjacielem, z którym razem walczył w partyzantce - emerytowanym stolarzem Szymonem Feinem. Mają wiele wspólnych wspomnień. Przede wszystkim jednak bohater odwiedza Cmentarz Łyczakowski, na którym w zbiorowych mogiłach leżą jego rodzice rozstrzelani przez Niemców. W lesie w okolicach Hanaczowa odmawia zaś modlitwę za brata, który zginął z rąk ukraińskich bandytów. Z tych miejsc pamięci zabierze woreczki z ziemią, które umieści przy symbolicznym grobie najbliższych na krakowskim cmentarzu. Do Krakowa bowiem rzuciły go losy po wojnie. Tu poznał swoją przyszłą żonę, tu studiował w konserwatorium dyrygenturę i kompozycję, tu w 1948 r. zorganizował Zespół Pieśni i Tańca tamtejszego Okręgu Wojskowego. Gdy w 1968 r. na fali antysemickiej nagonki musiał odejść z pracy w wojsku, związał się na długie lata z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Dziś jest jedną z najważniejszych postaci corocznego krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, przeżywającej swój renesans. To poprzez nią trwa pamięć o tych, którzy odeszli. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:38:23
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.