Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z GŁĘBOKOŚCI WOŁAM...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • 25 min

"Nie oplataj mnie śmierci, pragnę żyć,
mam dwoje oczu, rąk, nóg,
choć połamane mam skrzydła,
nie nadeszła jeszcze chwila mego pożegnania
tli się jeszcze we mnie iskierka młodego trwania.
żarzy się we mnie ponure życie,
co przepływa niezmiennie i jednolicie"

To fragment wiersza napisanego przez dziecko z łódzkiego getta. Autorzy tego poetyckiego dokumentu nie informują, czy Abram Cytryn, Abram Kopiewicz lub Jehuda Lubiński, z których wierszy i pisanych po polsku pamiętników korzystano podczas realizacji filmu, przeżyli wojnę. W łódzkim getcie w lutym 1940 roku było 39561 dzieci. W ciągu 4 lat istnienia getta 5370 z nich zmarło z głodu i chorób, a 25750 wywieziono do obozów zagłady. Los pozostałych jest nieznany. Pozostały jednak napisane przez nie słowa, dające świadectwo prawdzie tamtego czasu. Wspomnienia dzieci oddają grozę, ale i codzienność tamtych lat, dzięki nim poznajemy życie za murami: kartkowy system zaopatrzenia, głód, pracę ponad siły, wreszcie kolejne etapy istnienia getta. Od chwili jego powstania w 1940 roku aż po likwidację w roku 1944. Reszta jest milczeniem... Film Joanny Podolskiej i Wojciecha Gierłowskiego pragnął przypomnieć los i uczcić pamięć dzieci, które zmarły w łódzkim getcie z głodu, zimna i wycieńczenia, tych, które zginęły w Chełmie nad Nerem, w Oświęcimiu i innych obozach zagłady, a także tych, które przeżyły, na zawsze naznaczone pamięcią tamtych tragicznych wydarzeń. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2004
    Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense
2024.03.01 01:39:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.