Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...NIECH ŚWIAT PAMIĘTA O NAS...

  • Podtytuł: TRAGEDIA GÓRNOŚLĄZAKÓW 1945
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 51 min

Wyzwolenie Śląska spod okupacji hitlerowskiej na początku 1945 roku stanowi dla Ślązaków jedną z czarniejszych kart w ich historii. Armia Czerwona wykorzystała fakt ich skomplikowanej tożsamości narodowej i wszystkich potraktowała jako ludność rdzennie niemiecką. W styczniu 1945 rozpoczęła się masowa akcja internowania Ślązaków do obozów na Syberii. Sposób jej przeprowadzenia, skrajne warunki bytowe, głód, brak higieny, rodzi przypuszczenia historyków, że była to zaplanowana akcja eksterminacyjna. Spośród więzionych przez sześć lat 50 tysięcy ludzi przeżył tylko co piąty. Większość umarła wskutek wycieńczenia lub chorób. O ile jednak zbrodnie w Katyniu na polskiej inteligencji budzą w Polsce jednoznaczny sprzeciw, to uśmiercenie tysięcy Ślązaków pozostaje wciąż przemilczane i bagatelizowane.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2005
    Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")-III Nagroda
    uzasadnienie jury: "Wstrząsająca opowieść o powojennej tragedii Górnoślązaków, czyli kolejna biała plama w polskiej historii. Film posługujący się odkrywczymi i znaczącymi materiałami archiwalnymi"
  • 2005
    Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")-III Nagroda
    uzasadnienie jury: "Wstrząsająca opowieść o powojennej tragedii Górnoślązaków, czyli kolejna biała plama w polskiej historii. Film posługujący się odkrywczymi i znaczącymi materiałami archiwalnymi"
2024.03.01 01:39:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.